اهمیت قدرت مکش جارو

اهمیت قدرت مکش جارو

جاروبرقی خانگی

توان موتور و قدرت مکش

اهمیت قدرت مکش جارو معیار سنجش توان یا قدرت موتور یک جارو خانگی وات (Watt) می باشد و قدرت مکش آن به وسیله قدرت جریان هوا (Airwatt) سنجیده می شود. در حقیقت به منظور بیان تفاوت دو مفهوم توان موتور و قدرت مکش، این دو اصطلاح به کار می رود. به همین دلیل همیشه دو عدد مختلف در فهرست مشخصات فنی یک جاروی خانگی ذکر می شود که بیانگر توان موتور و قدرت مکش دستگاه است و حتی ممکن است به قدرت مکش مستقیما اشاره نشود اما عدد مربوط به آن موجود خواهد بود. به عنوان مثال اگر (۴۰۰/۲۸۰) در مشخصات فنی یک جارو آمده باشد، یکی به معنای قدرت موتور و دیگری به معنای قدرت مکش خواهد بود.

برای ارزیابی قدرت جارو باید چند نکته مورد بررسی قرار گیرد. از آن جا که موتور یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های هر دستگاه جارو به شمار می آید، اغلب برای ارزیابی آن ها توان مصرفی دستگاه در نظر گرفته می شود. این در حالی است که انواع جارو ها موجود هستند که توان مصرفیشان یکسان می باشد اما در اصل قدرت مکش متفاوتی دارند و این تفاوت در زمان استفاده مشهود می شود. عامل تعیین کننده در قدرت مکش همه دستگاه های جارو  موتور مکنده آن است.

ارزیابی قدرت جارو :
ارزیابی قدرت جارو :

اهمیت قدرت مکش جارو

واحد مکنده جارو چه ویژگی هایی دارد؟

مقدار عددی عنوان شده برای توصیف توان مصرفی جارو در واقع بیشینه وات مصرف شده به وسیله موتور است و باید به این نکته توجه داشت لزوماً به حداکثر مقدار خود نمی رسد. به عنوان مثال اگر دو جارو را با توان ها ۲۰۰۰ و ۱۰۰۰ وات در نظر بگیریم در هنگام استفاده خواهیم دید که میزان برق مصرفی هر دو دستگاه به یک اندازه است. در صورتی که طراحی و فناوری ساخت دو موتور مانند یکدیگر باشد، این گونه ادعا می شود که جارو دارای موتور ۲۰۰۰ واتی از جاروی ۱۰۰۰ واتی قوی تر است؛ اما تفاوت و تمایز زمانی مشخص خواهد شد که دهانه ورودی هوا توسط دست یک فرد بسته شود. در این هنگام موتور دارای توان ۲۰۰۰ وات به دست شخص فشار بیشتری وارد کرده و با قدرت آن را به سمت داخل می کشد.

زمانی که دهانه مکش جارو با دست گرفته می شود، موتور حداکثر توان خود یعنی ۲۰۰۰ یا ۱۰۰۰ وات را پیدا می کند و در نهایت تلاش سعی در از میان برداشتن مانع عبور جریان هوا دارد. اکنون این پرسش مطرح می گردد که برای نظافت های متداول و روتین محیط های خانگی با آلودگی های معمول مانند گرد و غبار استفاده از یک جارو با توان بالاتر چه ضرورتی دارد و آیا در عمل به آن نیازی هست یا نه؟

اهمیت قدرت مکش جارو

نظافت فیلتر و پاکت جارو:

جاروبرقی خانگیبه منظور بهبود بخشیدن به کیفیت عملکرد جارو ، لازم است فیلتر آن پیوسته نظافت شود و کیسه خاکروبه جارو به طور منظم تعویض گردد و از همه مهم تر کیسه های مناسب مورد تایید شرکت سازنده جارو مورد استفاده قرار گیرد.

بر اثر استفاده مداوم از جارو فیلتر آن آلوده شده و در نتیجه مسدود می شود و انسداد فیلتر از کارایی فیلتر می کاهد، هم چنین پس از مدتی کیسه جارو پر شده و ظرفیت آن تکمیل می گردد. بنابراین عدم رسیدگی به آن ها کیفیت عملکرد جارو را کاهش می دهد و دستگاه را خراب می کند. فیلتر و پاکت کهنه صرف نظر از توان و قدرت جارو ، قدرت مکش آن را تحت تاثیر قرار می دهد و کیفیت دستگاه را کم می کند.

سرعت مکش:

اگر جریان هوا بدون هیچ مانعی به موتور راه پیدا کند، حجم وارد شده به موتور چه میزان خواهد بود؟ هر چه هوای مکش شده به وسیله واحد مکنده بیشتر باشد سرعت مکش دستگاه افزایش یافته و در نتیجه سرعت انجام نظافت افزایش پیدا می کند و محیط زودتر تمیز می شود. به طور معمول در مکنده هایی که سرعت مکش بالاتری دارند، دهانه مکش با قطر بزرگ تر طراحی می شود تا حجم هوای مطلوب به راحتی به داخل موتور مکش شود. در خانه می توان به طور نسبی میزان سرعت مکش جارو را سنجید، به این صورت که با مرطوب نمودن انگشتان دست و قرار دادن آن ها جلوی دهانه مکش، سرعت هوای عبوری از کنار انگشتان قابل مکش خواهد بود.

اهمیت قدرت مکش جارو اهمیت قدرت مکش جارو

قدرت مکش:

اساس عملکرد همه دستگاه های جارو  بر پایه ایجاد خلا استوار می باشد و در حقیقت موتور مکنده با به وجود آوردن فشار منفی (خلا) درون مخزن جارو سبب مکش هوا و مواد به مخزن می گردد. درصد خلا ایجاد شده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و قدرت مکش دستگاه را معین می کند. برای تشخیص قدرت مکش یک جارو خانگی می توان یک دست را به طور کامل مقابل دهانه مکش دستگاه قرار داد. این گونه امکان تشخیص قدرت مکش به صورت تجربی فراهم شده و کاربر قادر خواهد بود قدرت مکش را سنجش نماید.

میزان فشار وارد شده بر دست بیانگر بیشینه توانایی جارو بر ایجاد خلا می باشد. هر چه قدرت مکش یک جارو بیشتر باشد امکان افزودن لوله خرطومی با متراژ بالاتر فراهم شده و علاوه بر آن در هنگام انجام نظافت زباله های سنگین از روی زمین بلند می شود و به درون مخزن جارو می رود. در موارد خاص یعنی در جاروهای آب و خاک باید قدرت مکش دستگاه بیشتر باشد تا بتواند آب پخش شده بر روی سطوح یا باقی مانده در الیاف فرش را به خوبی مکش کند.

قدرت مکش

قدرت مکش یک جارو  به میزان اثر بخشی آن در امر نظافت اطلاق می گردد. مهم ترین نکته ای که در درجه اول انتخاب یک جارو خانگی اهمیت دارد، قدرت مکش آن می باشد و به توانایی جارو در جمع آوری گرد و خاک و آلودگی ها باز می گردد. ما می خواهیم بدانیم که این قدرت به چه میزان است و با یک بار حرکت رفت و برگشتی جارو چه قدر موثر است و آیا می تواند ذرات درشت تر را مکش کند. از آنجایی که ذرات گرد و غبار در منزل به راحتی دیده نمی شوند و علاوه بر آن دارای مقدار زیادی آلودگی و عوامل آلرژی زا هستند، لازم است یک جاروی پر قدرت و با کیفیت مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین افزایش قدرت مکش جارو به جمع آوری هر چه بهتر گرد و خاک و آلودگی ها کمک نماید.

قدرت مکش
قدرت مکش