تکنولوژی نانو سل (nano cell) چیست؟

امروزه هر کدام از ما  تکنولوژی نانوسل در تلویزیون‌های ال جی به گوشمان رسیده است، اما اینکه تکنولوژی نانوسل است و کاربرد آن در تلویزیون‌های ال جی چیست را درک نمی‌کنیم. سایت هفت نارنج در این مقاله سعی دارد نانوسل را به زبان ساده برای شما توضیح دهد. همراهان گرامی با خواندن این مقاله شما درک بهترین را نسبت به تکنولوژی نانوسل کسب می‌کنید.

ابتدا باید بدانیم نانو چیست؟

همانطور که همه می دانیم کوچکترین جزء سازنده ماده اتم ها هستند. اتم ها مولکول ها را درست می کنند. مولکول ها اگر منظم کنار هم قرار مگیرند کریستال (بلور) و اگر نامنظم کنار هم قرار بگیرند آموف (مثل: پلیمرهایی که پلاستیک را می سازند). اندازه این واحدها متفاوت است که میتواند از پیکومتر تا سانتی متر باشد:

یک پیکومتر: ده به توان منفی دوازده متر

یک نانومتر: ده به توان منفی نه متر

یک میکرومتر: ده به توان منفی شش متر

یک سانتیمتر: ده به توان منفی دو متر

نانو به حدی ریز است که به طور میانگین سه تا شش اتم (به اندازه اتم هم بستگی دارد)  در کنار هم می توانند یک نانو باشند. فناوری نانو می‌تواند به صورت ذرات بی‌شکل (آمورف)، کریستال، آلی، غیرآلی، منفرد، مجتمع، پودر، کلوئیدی، ساسپانسیون یا امولوسیون باشد. بر این اساس نانو را می توان به سه سطح: مواد، ابزار و سیستم ها تقسیم کرد.

ابتدا باید بدانیم نانو چیست؟
ابتدا باید بدانیم نانو چیست؟

تقسیم بندی های نانو

نانو مواد بر اساس حجم آن یعنی طول، عرض و ارتفاع آن، که این ابعاد در مقیاس یک تا صد نانو متر است. نانو مواد به چهار گروه تقسیم میشوند: نانوذرات (Nano Particles)، نانوسیم‌ها (Nano Wires)، لایه‌های نازک (Thin Films) و نانومواد حجیم (Bulk Nano materials). تقسیم بندی دیگری را براساس ابعاد کمتر از 100 نانومتر، به نانو مواد نزولی، تک بعدی، دو بعدی و سه بعدی(نانو مواد حجیم) نیز داریم.

نانو مواد براساس ساختار ظاهریشان به گروه های مختلفی تقسیم می شوند که مهمترین آنها عبارتند از: نانو ذرات، نانو الیاف، نانو کپسول ها، نانو لوله ها، نانو سیم ها، نانو روکش ها، مواد نانو حفره ای و…

کاربرد نانو مواد

وقتی که اندازه ذرات مواد در حد نانومتر کوچک می شود به طبع تغییراتی در خواص فیزیکی و شیمیایی محصول ایجاد می شود. این بر افزایش کیفیت و کارایی محصول موثر و وابسته به جنس و کارایی آن است. مهمترین خواص محصولات نانو نسبت به محصولات مشابه آن افزایش سطح نسبت به حجم (surface area)، گسسته شدن ترازهای انرژی و وارد شدن اندازه ذره به قلمرو کوانتومی است.

نمونه هایی از کاربرد نانو مواد را می توان در صنایع زیر دید: صفحات خورشیدی و کیهانی، پوشش سطوح، ابزارهای برشکاری بسیار سخت، رنگ‌ها و محلول ها، محیط زیست، منسوجات، لوازم آرایشی بهداشتی، وسایل پزشکی، سلول های سوختی، سرامیک های ماشین آلات، باتری ها، تصفیه آب، فناوری اطلاعات، الکترونیک، نمایشگرها و…

فناوری نانوسل در تلویزیون

نانوسل تکنولوژی جدیدی است که با فناوری نانو ذرات با قطر نانومتری کار می کند. نور پس زمینه LED از نمایشگر IPS  استفاده می کند که این ذرات طیف رنگ صفحه نمایش را افزایش و طول موج های اضافی را جذب می کند. در مقایسه با نمایشگرهای IPS استاندارد که تقریبا 100% فضای رنگی را پوشش می دهد، نمایشگرهای Nano IPS  دارای یک بازه گسترده 135% یا 98٪ DCI-P3 هستند که به آنها امکان می دهد رنگ های فعال تر و زنده تری را ارائه دهند.

فناوری نانوسل در تلویزیون
فناوری نانوسل در تلویزیون

ویژگی ها و مزایا

ویژگی هایی که تکنولوژی نانوسل به تلویزیون های 4K HDR اضافه می کنند به اختصار عبارتند از:

  • بهره گیری از اجزای متحدالشکل و بسیار کوچک که قطر آنها تقریبا یک نانو متر است.
  • Nano cell به تلویزیون ها اجازه می دهد تا هر فریم را با HDR پردازش کند.
  • پشتیبانی از Active HDR با بهینه سازی HDR
  • پشتیبانی از فناوری Advanced HDR ، Technicolor Expert ، Dolby Vision  که امکان مشاهده چندین فرمت با طیف وسیعی از محتوای HDR را می دهد.
  • پشتیبانی از محتوای Premium HDR که با فناوری Dolby Vision پردازش می شود و با HDR 10 و HLG سازگاری دارد.
  • فیلتر بهتر و دقیق تر رنگ های متمایز، برای مثال رنگ سبز در تلویزیون های دیگر با طول موج های رنگ آبی و زرد ترکیب شده و باعث از بین رفتن رنگ یا سایه های زرد و فیروزەای می شود.
  • فناوری نانو IPS شامل نانو ذرات که از نور پس زمینه LED نمایشگر IPS (پنل ضد ضربه و ضد شک) استفاده می کند، باعث افزایش طیف رنگی صفحه نمایش می شود و طول موج های اضافی و ناخواسته را جذب می کند.
  • طراحی فوق باریک Super UHD ظاهری شیک، جذاب و مخاطب پسند به محصول می دهد.
  • برند ال جی برای اولین بار در سال 2017-2018 قابلیت نانوسل را به تلویزیون های UHD افزود و استاندارد جدیدی را به آنها افزود.
  • تلویزیون های  نانوسل Super UHD ال جی با مدل های SJ8000, SJ8500, SJ9500 فناوری پنل LCD و پیشرفته ترین رنگ ها را تا به امروز دارند. بالاترین مدل های این سری (SJ9500) ضخامت 0.27 اینچ دارد.
ویژگی ها و مزایا
ویژگی ها و مزایا

خلاصه

با ادبیات ساده تر می توان گفت تلویزیون هایی که در تولید آن ها nano cell استفاده شده است، HDR فعال و پویایی دارند.  تصاویر را با کیفیت و کارایی بالاتر به نمایش می گذارند. اختلاف رنگ و کیفیت برای افراد با زاویه و فاصله متفاوت از تلویزیون ایجاد نمی شود. محو شدگی، ناپایداری و تداخل رنگ ها در آن نزدیک به صفر است.

ضخامت تلویزیون کاهش می یابد، که ضاهری شیک به محصول می دهد. در کیفیت نمایشگر نیز می توان گفت که رنگ ها و سایه ها کاملا زنده و طبیعی، جزئیات دقیق، صحنه ها سریع و روشنتر که باعث خلق صحنه های فوق العاده و گیرا می شود.