امروزه ابزار آلات صنعتی کاربرد زیادی در زندیگی روزمره ما دارد. سایت هفت نارنج در این مقاله قصد دارد انواع ابزار آلات و کاربرد آن را توضیح دهد. با مطالعه این مقاله شما یهترکاربرد ابزار آلات صنعتی را درک می‌کنید.

اره گرد بر

اره گرد بر ، پیاده سازی هنر بر روی اشیا است . و هر منزل ممکن است که ماهانه ، با چوب و برش آن ها دست و پنجه نرم کند . در ضمن می توانید اشکال زیبائی هم از چوب ها بدست بیاورید . در هنگام خرید اره های گرد بر هم باید دقت لازم را در مواردی همچون سرعت تخلیه باتری ، مقدار ولتاژ ، انداره تیغه ، عمق سوراخ کاری و … توجه لازم را داشته باشید. با استفاده از این ابزار می توانید هر چیزی در منزل خود را به شکل گرد پیاده سازی کنید !!!

اره عمود بر

یکی از وسایل پر کاربرد در صنایع چوب ، اره عمود بُر می باشد. اره عمود بُر قابلیت بریدن سطوح چوبی، پلاستیکی و صفحات فلزی را دارد. به وسیله اره عمود بُر می توان الگوهای نسبتاً پیچیده برش را روی سطوح مورد نظر پیاده سازی  نموده و برش زد.

اره عمود بر دارای دو نوع تیغه است

  • نوع اول دارای دندانه های درشت و مخصوص برش زدن سطوح چوبی است.
  • نوع دوم دارای دندانه های ریز و برای برش زدن سطوح سخت تر مانند پلکسی گلاس و صفحات فلزی به کار می رود.

برای برش زدن یک سطح توسط اره عمود بُر ابتدا  لازم است که نقشه و الگوی برش بر روی سطح مورد نظر رسم شود. برای رسم الگوی برش می توان روی سطح مورد نظر را با چسب کاغذی پوشانده و نقشه را روی آن رسم نمود. پس از رسم نقشه محل برش باید سطح را روی میز کار محکم نموده به نحوی که زیر محل برش باز باشد.

پس از انتخاب تیغه مناسب، سرعت اره را با توجه به جنس تنظیم نمایید. هر چه جنس مورد نظر سخت تر باشد، باید سرعت اره کمتر انتخاب شود. برای بریدن قطعه ای در وسط صفحه لازم است در صفحه سوراخی ایجاد نمایید و برش را از سوراخ ایجاد شده شروع نمایید.

تاریخچه اره زنجیری | اره موتوری

این دستگاه دارای نوعی زنجیر ریز دندانه دار بود که برش در قسمت مقعر جلوی آن صورت می پذیرفت. این ابداع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت

اره زنجیری به عنوان یک ابزار، در حدود سال ۱۹۳۰ توسط یک ارتوپد آلمانی به نام Bernard Heine ساخته شد. این ابزار Osteotome نام داشت و دارای زنجیری شامل برنده های کوچک متصل به هم بود. زنجیر توسط یک اهرم دستی متصل به چرخ دنده، حول تیغه چرخانده می شد. این دستگاه هم برای برش استخوان مورد استفاده قرار می گرفت. دو فرد مهم و تاثیر گذار در گسترش اره های زنجیری به شکل کنونی Joseph Buford Cox و Andreas Stihl نام داشتند.

آن ها اره زنجیری برقی را که برای برش تنه درختان استفاده می شد، در سال ۱۹۲۶ و اره زنجیری بنزینی خود را در سال ۱۹۲۹ ساختند. آقای Stihl شرکت خود را در سال ۱۹۲۶ در اشتوتگارت آلمان، برای تولید انبوه این دستگاه ها افتتاح کرد.

اولین اره موتوری

در سال ۱۹۲۷، آقای Emil Lerp، اولین اره موتوری (اره زنجیری بنزینی) جهان را ساخت و نام تجاری Dolmar را برای آن برگزید. در آمریکای شمالی هم اولین شرکت هایی که شروع به تولید این دستگاه های نو ظهور کردند McCulloch و Industrial Equipment Corporation بودند. اولین مدل های ساخته شده دارای وزن بسیار سنگینی بودند. به طوری که در طراحی آن ها، چرخ هایی نیز برای حمل و نقل این وسیله در نظر گرفته شده بود.

همچنین یک فرد توانایی استفاده از این اره ها را نداشت و حتما باید دو نفر با همکاری یکدیگر از این وسیله بهره برداری می کردند. بعد از جنگ جهانی دوم، بهبود در طراحی موتور و همچنین پیشرفت در صنایع آلومینیوم باعث شد تا وزن این ماشین ها به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یابد و امکان استفاده انفرادی هم حاصل گردد. این یعنی بهره وری بالاتر و در نتیجه فراگیر شدن اره های درختبر در سراسر جهان.

 دستگاه بلوور (بلور یا دمنده و مکنده هم به آن می گویند)

دستگاه بلوور یکی دیگر از پرکاربرد ترین ابزارها برای منازل است ، یکی از رایج ترین کاربرد هایی که از این وسیله بر می آید ، تمیز نمودن کیس ها کامپیوتری است . اين ابزار ، جز یکی از بهترین ابزار های کاربردی شناخته شده است و می توانید با استفاده از بلوور ها  از پاکيزه نمودن لوازم و اثاثه منزل تا باد دادن وسايل بادي و … استفاده نمائید. هیچ خانه ای نمی خواهد که از لحاظ امکانات ساخت و ساز از همسایه های خود کم داشته باشد ، شما می توانید با استفاده از ابزارهای برقی متداول ، کارهای فنی منزل خود را انجام دهید و امکانات جدیدی به خانه خود بیفزایید . 

دریل برقی (Electric Drill)

بدون شک ، یکی از مفیدترین و پرکاربردترین ابزار ها ، در بین تمام ابزارهای برقی ، دریل است که می توان گفت  ، یکی از نیازهای واجب هر خانه ای است. امروزه دریل ها ، علاوه بر کار سوراخ کاری که انجام می دهند ، امکاناتی بسیار بیشتر به آنها افزوده شده است و شما می توانید با یک وسیله چندین کار را انجام دهید ، مثلا می توانید با یک دریل ، کارهای پیچی خود را انجام دهید (دریل پیچ گوشتی) ، سمباده کاری و …


در هنگام خرید باید به بی سیم بودن دریل (دریل شارژی) ، نوع باتری دریل شارژی (نیکل کادیوم و لیتیوم آیون) ، زمان شارژ ، ولتاژ ، تک سرعته و چند سرعته و مواردی از این قبیل توجه داشته باشید . در هنگام خرید نیز فراموش نکنید که باید برندی را خریداری کنید که معروف باشد و همچنین افراد زیادی از آن استفاده کنند. یکی از این برند های جهانی که بسیار معروف استفاده دریل های کرون (Crown Drill) است.

دریل های شارژی پایه دار

دریل های شارژی پایه دار یکی دیگر از انواع دریل های بی سیم است که متناسب با نیازهای بسیاری از صنعت گران است .اینگونه دریل ها ، علاوه بر دارا بودن ویژگی دریل های پیچ گوشتی ، دارای قدرت  و قابلیت بیشتری می باشد.یکی از ویژگی هایی که اینگونه دریل ها دارند ، این است که می توان به راحتی سرعت چرخش مته ، را تنظیم نمود. دریل های شارژی پایه دار یکی از پرکاربردترین ابزار ها برای سوراخ کاری در چوب و فلزات می باشد. ولتاژ اینگونه دریل ها بین 9.6 تا 18 متغیر است.

دریل های پیچ گوشتی شارژی ضربه ای

یکی از دیگر انواع دریل های شارژی دریل های ضربه ای می باشند که برای تولید و ایجاد وسایل بسیار پر کاربرد هستند ، اینگونه دریل ها برای حفاری استفاده نمی شوند ولی برای ساخت و ساخت یکی از پرکاربرد ترین ها می باشد ، ولتاژ اینگونه دریل ها معمولا بین 14.4 تا 20 ولت می باشد ، دریل های کرون ، یکی از پیشروان ارائه اینگونه دریل ها می باشند.

دریل های شارژی چکشی

یکی دیگر از اعضای خانواده دریل های شارژی ، دریل های بی سیم است که هدف اصلی اینگونه دریل ها معمولا آجر ها و بتون ها می باشند.اینگونه دریل ها معمولا از انواع دریل های دیگر دارای وزن بیشتری می باشند و ولتاژ آنها بین 18 تا 36 ولت متغیر است.

چکش

چکش از یک دسته و مضربه تشکیل شده که برای وارد کردن ضربه به میخ، به کار می رود. رایج ترین کاربرد چکش، برای ضربه زدن به میخ و شکستن است، بنابراین چکش ها انواع مختلفی دارند که در سایزهای کوچک و بزرگ ساخته می شوند.

چگونه جعبه ابزار خریداری کنیم؟

امروزه دیگر کمتر خانواده هایی وجود دارند که مجموعه ای از ابزار های دستی و یا برقی در منزل ، محل کار و یا در صندوق عقب ماشین خود نداشته باشند اما باید از این ابزارآلات به نحوی مراقبت کرد و هم اینکه آنها را کنار هم قرار داد تا دسترسی به آن ، به شکلی راحت انجام بگیرد ، برای این کار باید از جعبه ابزار استفاده نمود ، این مقاله راهنمای خریدی در مورد جعبه ابزار خواهد بود.

 جعبه ی ابزار را خریداری کنید که مطابق نیاز شما باشد.

خرید یک ابزار باید بر حسب دارا بودن فضای شما و تعداد ابزار های شما باشد ، اگر می خواهید جعبه ابزار خریداری کنید باید به فضای خود دقت نمائید که اگر فضایی برای نگه داری جعبه ابزار ندارید می توانید کوچکترین سایز را انتخاب نمائید ، در هر حال عدم توجه در هنگام خرید جعبه ابزار باعث به هدر رفتن پول شما خواهد شد. جعبه های ابزار در سایز ها و اندازه های گوناگونی ارائه شده اند.

جعبه های ابزار دارای انواع گوناگونی می باشد ، یک نوع از جعبه های ابزار ، به جعبه های ابزار لایه ای معروف هستند که دارای چندین لایه می باشند و در هر لایه می توان ابزار های مختلفی را قرار داد ، مثلا در لایه اول ابزار های دستی ، در لایه دوم پیچ و… به هر حال جعبه ابزاری خوب و مناسب کار است که به راحتی هر چه تمام تر بتوان آن را حمل و نقل کرد .

راهنمایی خرید

بر اساس تعداد ابزار ها و اندازه آنها جعبه ابزار را خریداری کنید. برای اینکه بتوانید جعبه ابزار خوبی را خریداری کنید ، باید به تعداد و اندازه ابزارهای خود توجه داشته باشید، بهتر است که ابزارهای خود را دسته بندی کنید و هر دسته را در قسمت خاصی از جعبه ابزار خود قرار دهید ، مثلا ابزارهای نجاری را در قسمتی از جعبه ابزار ، ابزار های دستی را در قسمتی و … قرار دهید.

اره زنجیری

 اره زنجیری برای انجام کارهایی مانند هرس کردن  درختان میوه ، بردین درختان خشک ، هرس درختان ، قطع و انداختن درخت در جنگل یا مزارع تولید چوب ، تهیه هیزم از درختان و سرشاخه ها به کار می رود . به عبارتی دیگر اره زنجیری یا همان اره موتوری وسیله ای است مخصوص باغبانان …

ایده و نمونه اولیه اره زنجیری ای که امروزه می شناسیم و در صنایع چوب بری از آن استفاده می کنیم، در اواخر قرن هجدهم توسط دو دکتر اسکاتلندی به نام های John Aitken و James Jeffray برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران اختراع گردید.

شیارزن برقی ابزاری جهت برش سطوح

جهت خط انداختن روی سطوح مختلف: کف, دیوار در پروژه های صنعتی, ساختمانی و تاسیساتی به منظور اینکه کار به شکل منظم و دقیق انجام شود از دستگاه های شیارزن برقی استفاده می شود. در شیارزن یک موتور الکتریکی باعث حرکت برش دهنده می شود که قابلیت برش زاویه دار یا فارسی نیز دارد. در مشاغلی مانند برق کاری جهت قرار دادن سیم یا نشانه گذاری به گونه ای که به صورت منظم و مستقیم انجام گیرد از شیارزن استفاده می گردد. این دستگاه در دو نوع تک تیغ و دو تیغ تولید می شود.

توزیع انواع اچارالات چکش خور به طور کلی

به طور کلی اچار الات چکش خور به چند دسته تقسیم می شود؛ ۱_اچار الات چکش خور رینگی؛ که از پر مصرف ترین و پرکاربرد ترین اچار ها میباشد که از سایز ۱۷ تا سایز ۱۲۵ بصورت میلیمتر و از سایز ۳/۴ اینچ تا سایز ۴اینچ بصورت اینچی در دسترس میباشد. این نوع اچار ها بیشتر در صنعت پتروشیمی ،صنعت نفت ،صنعت گاز، راه ..سازی، صنعت برق و بسیاری دیگر کاربرد دارد. اچار چکش خور ضدجرقه هم نوعی از این اچار میباشد که به نسبت مصرفش کم میباشد ودر بعضی صنعت خاص و دقیق بخاطر ضد جرقه بودن ان مصرف میشودد.

اچار الات چکش خور

اچار الات چکش خور تخت یا دهان باز؛ از نوع دوم اچار ها ذکر میشود و مصرف ان نسبت به اچار الات چکش خور رینگ کم مصرف تر میباشد و از نظر سایز بندی همانند اچار رینگی هم بصورت اینچ و هم بصورت میلیمتر قابل دسترس میباشد . و همچنین در صنایع نفت و گازو پتروشیمی و دیگر کارخانجات صنعتی مصرف دارد.اچار الات چکش خور تخت ضدجرقه هم نوعی از این اچار میباشد که در صنایع گاز و برق پر مصرف میباشد.

میخکوب و منگنه کوب های بادی مورد استفاده در نجاری

میخکوب و منگنه کوب‌های بادی یکی از پرکاربردترین ابزارها در نجاری، مبل سازی، کابینت کاری و دیگر حرفه‌های صنعت چوب هستند. به‌طور کلی ابزارهای بادی یا پنوماتیک (نوماتیک) (Pneumatics) که به ابزارهای خط مونتاژ و خط تولید نیز معروف‌اند. مزیت میخکوب و منگنه کوب ابزار بادی نسبت مدل‌های برقی یا شارژی این است که ابزارهای بادی ساختاری ساده‌تر و در نتیجه استهلاک پایین‌تری دارند و تنها ایراد آن‌ها محدودیت در جابجایی است. در خطوط تولید بزرگ‌ترین کارخانه‌ها معمولاً از ابزارهای بادی  برای ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود.

بنابراین با استفاده از یک پمپ باد مرکزی و ذخیره هوای فشرده در مخازن بزرگ و لوله کشی و هدایت آن تا قسمت‌های مورد نیاز، قوای لازم برای تغذیه ابزار بادی تأمین می‌شود. ابزارهای بادی بسیار متنوع هستند و حتی ذکر نام تمام ابزارهای بادی برای شما خسته کننده خواهد بود. در حقیقت برای بیشتر ابزارهای برقی، معادل بادی نیز ساخته می‌شود و در عین حال، برخی از آن‌ها نیز ممکن است معادل نداشته باشند. معمولاً ابزارهای بادی بسیار پرقدرت‌تر و کم هزینه‌تر از ابزارهای برقی هستند و کاربرد آن‌ها در صنایع و مشاغل، زیاد است.

ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

ژنراتور وسیله‌ای است که انرژی مکانیکی به دست آمده از منبع بیرونی را به انرژی الکتریکی بعنوان خروجی تبدیل می‌کند. این مهم است که درک کنیم که ژنراتور واقعا انرژی الکتریکی خلق نمی‌کند. در عوض، با استفاده از انرژی مکانیکی عرضه شده و با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم سیم پیچ‌ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید خواهد کرد. این جریان، شارژ الکتریکی جریان الکتریکی عرضه شده توسط ژنراتور است. مکانیسم ژنراتور را می‌توان با درک کار پمپ آب فهمید که باعث جریان آب می‌شود، اما واقعا آبی ایجاد نمی‌کند و فقط آب جریان می‌یابد.

کار ژنراتورهای مدرن

کار ژنراتورهای مدرن امروز بر مبنای القای الکترومغناطیس کشف شده توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ می‌باشد. فارادی کشف کرد که جریان بالای بار الکتریکی می‌تواند توسط حرکت رسانای الکتریکی مانند سیمی که شامل بار الکتریکی در میدان مغناطیسی است القا شود. این حرکت تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای سیم یا رسانای الکتریکی ایجاد می‌کند که در عوض باعث می‌شود بار الکتریکی جریان بیابد و جریان الکتریکی تولید شود.