ساندبار چیست؟

ساندبار چیست؟

نوار صدا یا ساندبار نوعی بلندگو است، که صدا را از یک محفظه گسترده پخش می‌کند. ساندبار را می‌توان در بالای مانیتور کامپیوتر یا زیر سینمای خانگی یا صفحه تلویزیون نصب کرد. اساسا در یک ساندبار، چندین بلندگو قرار می‌گیرند که به ایجاد صدای فراگیر و یا جلوه استریو کمک می‌کند. ساب ووفر معمولا همراه با ساندبار می‌باشد، یا ممکن است برای تکمیل آن استفاده شود. همچنین سایت هفت نارنج با ارائه مقاله معرفی جدیدترین سیستم صوتی های سونی، اطلاعات جدیدی را در مورد سیستم صوتی های 2020 سونی در اختیار شما قرار می‌دهد.

نسخه‌های اولیه به راحتی بلندگوهای چپ و مرکز و راست را در یک محفظه ادغام می‌کردند، که گاهی اوقات ساندبار LCR نامیده می‌شود. ساندبار ساده‌ترین راه برای بهبود صدا در تلویزیون شما است. آن‌ها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و نصب آن‌ها بسیار آسان است. از نظر صدا، ان‌ها بسیار بهتر از بلندگوهای تلویزیون هستند. برای جلوه صوتی فراگیر سینمایی یک ساب ووفر تهیه کنید.

تاریخچه

Altec Lansing در سال 1998 ساندبار چندکاناله‌ای را به نام Voice Of The Digital Theatre معرفی کرد. این یک سیستم بلندگوی مجهز به سیستم استریو، صدای دالبی Pro-Logic و صدای فراگیر AC3 می‌باشد. ساندباراز چهار درایور کامل و دو تویتر ساخته شده است، در حالی که ساب ووفر از یک درایور سیم پیچ تشکیل شده است. برای صدای فراگیر از کناره‌ها، عقب و جلو از فناوری Altec Lansing استفاده شده است.

هنگامی که شما یک تلویزیون را خریداری می‌کنید. سیستم بلندگوی داخلی تلویزیون معمولا در بهترین حالت خود و در بدترین حالت کاملا نافهموم به نظر می‌رسد. بنابراین می‌توانید یک گیرنده سینمای خانگی و بسیاری از بلندگوها اضافه کنید، اما اتصال و قرار دادن همه آن بلندگوها در اطراف اتاق باعث ایجاد آشفتگی ناخواسته بیشتری می‌شود. راه حل شما ممکن است تهیه یک ساندبار باشد. ساندبار محصولی است، از یک قسمت بلندگو تشکیل شده و یک میدان صوتی گسترده‌تر ایجاد می‌کند.

ساندبار چیست
ساندبار چیست

حداقل یک ساندبار بلندگوهایی را برای کانال‌های چپ و راست در خود جای می‌دهد، یا ممکن است شامل یک کانال مرکزی اختصاصی نیز باشد و بعضی دیگر شامل بلندگوهای اضافی ووفر، جانبی یا عمودی می‌باشد. ساندبارها برای تکمیل تلویزیون‌های Plasma، LCD و OLED در نظر گرفته شده‌اند. ساندبار را می‌توان روی قفسه یا میز درست زیر تلویزیون نصب کرد و بسیاری از آن‌ها همچنین می‌توانند به صورت دیواری نصب شوند. ساندبارها در دو نوع مختلف وجود دارند. اگرچه هر دو نتیجه شنیداری مشابهی دارند، اما نحوه ادغام آن‌ها در بخش صوتی سینما خانگی یا تنظیمات سرگرمی در منزل متفاوت است.

ساندبارهای موجود در سایت شامل موارد زیر است:

ساندبار خود تقویت یا خود تقویت شده

ساندبارخودکار برای استفاده به عنوان یک سیستم صوتی مستقل طراحی شده‌اند. این کار آن‌ها را بسیار راحت می‌کند زیرا می‌توانید به راحتی خروجی‌های صدای تلویزیون خود را به ساندبار متصل کنید و ساندبار بدون نیاز به اتصال بیشتر به یک تقویت کننده خارجی یا گیرنده سینمای خانگی، صدا را تقویت و تولید می‌کند.

اکثر ساندبارهای خودکار دارای مقررات مربوط به اتصال یک یا دو دستگاه منبع مانند Blu-ray Dis Player/DVD یا Satellite/Cable Box هستند. برخی از ساندبارهای خودکار دارای بلوتوث بی سیم هستند تا از محتوای صوتی دستگاه‌های قابل حمل سازگار با محتوای صوتی دسترسی پیدا کنند و تعداد محدودی می‌تواند شبکه خانگی شما را متصل کرده و موسیقی را از منابع محلی یا اینترنتی پخش کنند.

ساندبار خود تقویت یا خود تقویت شده
ساندبار خود تقویت یا خود تقویت شده

ساندبار و صدای فراگیر

ساندبار تقویت کننده‌های خود را در خود جای نمی‌دهد. برای تولید صدا باید به آمپلی فایر یا گیرنده سینمای خانگی متصل شود. ساندبار غیر فعال اغلب به عنوان سیستم بلندگوهای 2 در 1 یا 3 در 1 شناخته می‌شوند، که در آن بلندگوهای کانال چپ، مرکز و راست به سادگی محصور شده‌اند و تنها اتصالات ارائه شده از طریق پایانه‌های بلندگو است.

اگرچه به اندازه صدای ارزشمند ساندبار نیست، اما این گزینه برای برخی از این جهت مطلوب است، که با ترکیب سه بلندگوی اصلی می‌تواند در بالا یا پایین صفحه تخت قرار گیرد. کیفیت این سیستم‌ها متفاوت است، اما از نظر سبک و صرفه‌جویی در فضا، مفهوم بسیار جذاب است. ساندبارها دارای قابلیت صدای فراگیر هستند. در یک ساندبار ممکن است، یک یا چند حالت پردازش صدا، با برچسپ صدای فراگیر مجازی یک جلوه‌ی صدای فراگیر ایجاد شود.

ساندبار و صدای فراگیر
ساندبار و صدای فراگیر

پروژوکتورهای صدای دیجیتال

نوع دیگر محصولی که شبیه ساندبار می‌باشد، یک پروژوکتور صدای دیجیتال است . یک پروژوکتور صدای دیجیتال از فناوری استفاده می‌کند که از یک سری بلندگوهای کوچک استفاده می‌کند، که می‌تواند به کانال‌های خاصی اختصاص یابد و صدای پروژه را به نقاط مختلف یک اتاق اختصاص دهد همه از یک منبع منشا می‌گیرند. هر بندگو توسط تقویت کننده اختصاصی خود تغذیه می‌شود، همچنین توسط رمزگشاها و پردازنده‌های صوتی صدای فراگیر پشتیبانی می‌شود.

برخی از پروژکتورهای صدای دیجیتال همچنین شامل رادیوهای داخلی AM/FM، اتصال ipod، پخش جریانی اینترنت و ورودی برای چندین مولفه صوتی و تصویری هستند. واحدهای با سطح بالاتر حتی ممکن است شامل ویژگی‌هایی مانند ارتقا سطح ویدیو باشند. یک پروژکتور صدای دیجیتال عملکردهای گیرنده سینمای خانگی، تقویت کننده و بلندگوها را در یک منبع ترکیب می‌کند.

پروژوکتورهای صدای دیجیتال
پروژوکتورهای صدای دیجیتال

Dolby Atmos و DTS:X

 در اوایل این مقاله اشاره کردیم که برخی از ساندبارها دارای بلندگوهای عمودی هستندو این افزودنی اخیر برای انتخاب ساندبار صوتی برای بهره‌گیری از جلوه‌های فراگیر که از طریق قالب‌های صوتی فراگیر Dolby Atmos و DTS:X در دسترس هستند طراحی شده است. ساندبارها و پروژکتورهای صدای دیجیتال که این ویژگی را شامل می‌شوند، صدا را نه تنها به سمت بیرون و به کناره‌ها بلکه به سمت بالا نیز هل می‌دهند و هم یک صحنه صدای جلوه کامل و هم درک صدا از بالای منطقه گوش را فراهم می‌کنند.

Dolby Atmos و DTS:X
Dolby Atmos و DTS:X

ساندبار و گیرنده‌های سینمای خانگی

ساندبار یک سیستم صوتی مستقل است، که برای اتصال به گیرنده سینمای خانگی طراحی نشده است. بنابراین هنگامی که به دنبال یک ساندبار هستید، ابتدا تعیین کنید که آیا آن را برای استفاده  صدای بهتر برای تماشای تلویزیون در نظر گرفته‌اید، یا بدون اینکه نیازی به گیرنده‌های سینمای خانگی جداگانه با بلندگوهای زیاد باشد در مقابل به کاهش تعداد بلندگوها به تنظیمات گیرنده سینمای خانگی موجود متصل شده است. اگر به دنبال مورد اول هستید، با یک ساندبار تقویت شده یا پروژوکتور صدای دیجیتال همراه شوید. اگر مورد دوم را می‌خواهید با یک ساندبار که دارای سیستم بلندگوی LCR یا 3 در 1 هستند بروید.

امکان نیاز به ساب ووفر یکی از اشکالات ساندبار و پروژکتورهای صدای دیجیتال این است، که اگرچه ممکن است از میان برد و فرکانس بالا پاسخ مناسبی ارائه دهد اما معمولا پاسخ بیس خوبی ندارند. به عبارت دیگر شاید بتوانید ساب ووفر اضافه کنید تا بتوانید باس عمیق مورد نظر را در موسیقی متن‌های DVD و Blu-ray Dis پیدا کنید. در برخی موارد، ممکن است ساب ووفر سیمی یا بی سیم با ساندبار ارائه شود. ساب ووفر بی سیم باعث سهولت در قرارگیری می‌شود زیرا نیازی به اتصال کابل بین آن و ساندبار نیست.

ساندبار و گیرنده‌های سینمای خانگی
ساندبار و گیرنده‌های سینمای خانگی

یک ساندبار یا پروژکتور صدای دیجیتال به تنهایی جایگزین یک سیستم سینمای خانگی چند کاناله 5.1 /7.1  واقعی در یک اتاق بزرگ نیست اما می‌تواند یک گزینه عالی برای یک سیستم صوتی و بلندگوی صوتی و تصویری اساسی باشد، که می‌تواند لذت تماشای تلویزیون را که به راحتی تنظیم می‌شود افزایش دهید. ساندبار و پروژکتورهای صدای دیجیتال همچنین می‌توانند یک راه حل عالی برای تکمیل اتاق خواب، دفتر کار یا تلویزیون باشند.

ساندبار و سینمای خانگی متفاوت چیست؟

ساندبار دستگاهی باریک و مستطیل شکل است، که شامل چندین بلندگوی جداگانه در کنار هم می‌باشد. می‌توان آن را روی دیوار یا زیر تلویزیون نصب کرد یا صاف آن را روی پایه تلویزیون، مقابل تلویزیون قرار داد. از طریق یک کابل به تلویزیون شما متصل می‌شود. با استفاده از سینمای خانگی، چندین بلندگو در اطراف اتاق قرار گرفته‌اند. سینمای خانگی صدای واقعی فراگیر را به شما می‌دهد، اما یک ساندبار صدای پیشرفته را با صدای فراگیر مجازی بدون نیاز به سیم و بلندگوهای متعدد ارائه می‌دهد.

ساندبار و سینمای خانگی متفاوت چیست؟
ساندبار و سینمای خانگی متفاوت چیست؟

چگونه صدای تلویزیون من را بهبود می‌بخشد؟

 از آنجا که تلویزیون‌های مدرن به طور فزاینده‌ای باریک‌تر می‌شوند، فضای بلندگوهای داخل آن‌ها کاهش می‌یابد. طبیعتا این امر باعث شده است، که بلندگوهای داخلی کوچک‌تر در تلویزیون‌های ما ساخته شوند. صدای استریو بین 2 کانال تقسیم می‌شود یکی در سمت چپ، دیگری در سمت راست.

بیشتر برنامه‌های تلویزیونی با این نوع صدا ضبط می‌شوند. با بلندگوی چپ و راست، یک نوار صدا باعث ایجاد صدای استریو عالی می‌شود. اگر می‌خواهید بیس عمیق و سایر صداهای با فرکانس پایین را بشنوید، مدلی با ساب ووفر جداگانه انتخاب کنید. نوارهای صوتی با استفاده از فناوری ارتعاشات هوشمندانه و ایجاد جلوه‌ای شبیه صدای فراگیر مجازی ایجاد می‌کنند. بنابراین احساس می‌کنید گویی بلندگوها شما را احاطه کرده‌اند.

چگونه صدای تلویزیون من را بهبود می‌بخشد؟
چگونه صدای تلویزیون من را بهبود می‌بخشد؟

خرید ساندبار- مواردی که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • ساب ووفر خارجی

ساب ووفر را می‌توان در ساندبار قرار داد یا در جعبه‌ی جداگانه‌ای قرار داد. اگر یک ساب ووفر جداگانه را انتخاب می‌کنید، یک سیم بی سیم را در نظر بگیرید تا کابل دنباله‌ای از ساندبار به ساب ووفر خود نداشته باشید.

 • بلوتوث برای موسیقی

می‌خواهید از طریق ساندبار خود به Spotify گوش دهید؟ مدلی با بلوتوث داخلی را انتخاب کنید. سپس می‌توانید از طریق برنامه Spotify در تلفن یا رایانه لوحی خود از طریق ساندبار به موسیقی گوش دهید. موسیقی ذخیره شده در تلفن، رایانه لوحی یا لپ تاپ شما نیز همین است.

 • چند اتاقه

برخی از ساندبارها را می‌توان به سیستم‌های چند اتاقه بی سیم متصل کرد. جایی که بلندگوهای مختلف در اطراف خانه قرار دارند. این بلندگوها همه از طریق یک برنامه کنترل می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای پخش موسیقی متفاوت یا یکسان استفاده کرد. بنابراین می‌توانید آن را به سیستم موسیقی خود پیوند دهید یا سیستم صدای فراگیر سینمای واقعی خود را ایجاد کنید.

 • صدای عالی برای شروع کار

آماده شروع ساخت سیستم بلندگوی همه جانبه خود هستند؟ در اینجا چند گزینه برای شروع وجود دارد:

Sonos PLAYBASE

Sonos عنوان زیرنویس صوتی بی سیم با کیفیت بالا است و PLAYBASE آن تفاوتی ندارد. PLAYBASE که یک بلندگوی صاف و مستطیلی است، به طور نامحسوس در زیر تلویزیون مستقل شما قرار می‌گیرد و متناسب با محیط اطراف آن کالیبره می‌شود.

مزایای اصلی:

 • 10 درایور داخلی تقویت شده برای صدای پر کردن اتاق
 • فقط با یک کابل و برنامه Sonos تنظیم کنید
 • با اتصال بلندگوی Sonos Play سازگار سینمای خانگی ایجاد کنید
 • PLAYBASE را از طریق تلفن یا تلویزیون از راه دور کنترل کنید
 • Tida، Deezer، Spotify Premium، Apple Music و Google Play را از طریق Wi-Fi در اطراف خانه خود پخش کنید.
Sonos PLAYBASE
Sonos PLAYBASE

سامسونگ HW-MS650

تلویزیون‌های سامسونگ از بهترین تلویزیون‌ها هستند، بنابراین منطقی است که ساندبار آن‌ها نیز به همین خوبی باشد. آن‌ها سری برتر به علاوه صدا با HW-MS650 را در اوایل سال جاری در CES معرفی کردند. ساندبار HW-MS650 دارای 9 بلندگو با وضوح تصویر 24/96khz بیت است که عمق و قدرت صدای تلویزیون شما را حفظ می‌کند.

مزایای اصلی:

 • فناوری لغو صدای اضافی برای صدای واضحتر
 • دامنه فرکانس گسترده با تویتر دامنه گسترده سامسونگ
 • یک راه حل بی سیم و یک کابل می‌تواند تلویزیون و ساندبار شما را تامین کند
 • انتقال 4K صدای غنی به کیفیت تصویر شفاف 4K شما اضافه می‌کند.
سامسونگ HW-MS650
سامسونگ HW-MS650

Bose Sound Touch 300

مدت‌هاست که Bose در نوآوری صوتی پیشتاز بوده است و از تحقیقات برای بررسی نحوه درک صدا و ایجاد هدفون و بلندگو با ظاهری خیره‌کننده برای دهه‌ها استفاده کرده است. اگر فیلم و تلویزیون خود را به اندازه موسیقی خود دوست ارید، ساندبار Bose Sound Touch 300 بهترین راه برای ارائه صدای استریو به چپ و راست است.

مزایای اصلی:

ظاهری زیبا و براق با صفحه شیشه‌ای دارای وضوح صدای پیشرفته از فناوری‌های PhaseGuide، QuietPort و ADAPTIQ صدا را از طریق تلفن‌های هوشمند یا رایانه لوحی خود مستقیما به Sound Touch 300 پخش کنید. با اضافه کردن Bose Virtual invisible 300 صدای فراگیر وسینما خانگی را دریافت کنید.

Bose Sound Touch 300
Bose Sound Touch 300

بهترین ویژگی‌های ساندبار برای جستجو

بلوتوث

یک ویژگی اتصال بی سیم که از فرکانس‌های رادیویی کم مصرف برای اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر استفاده می‌کند. ساندبارهای مدرن اغلب از بلوتوث برای پخش صدا از تلویزیون و بدون دردسر سیم استفاده می‌کنند.

ساب ووفر

یک اسپیکر کوچک و جعبه مانند که محدوده باس صدا را فرهم می‌کند. برای اطمینان از همگام سازی صدا اغلب به صورت بی سیم به ساندبار متصل می‌شود.

HDMI

 یک کابل با کیفیت بالا که می‌تواند صدا و تصویر را منتقل کند. ساندبارها می‌توانند با استفاده از HDMI به تلویزیون متصل شوند، که این امر اطمینان حاصل می‌کند که صدا همیشه از طریق ساندبار پخش می‌شود.

HDMI ARC

مخفف Audio Return Channel به صدای همه دستگاه‌های متصل به تلویزیون اجازه می‌دهد تا صدا را از طریق ساندبار پخش کنند.

HDMI CEC

اتصال HDMI CEC که به اختصار Consumer Electronics Control است، به شما امکان می‌دهد با استفاده از یک کنترل از راه دور همه دستگاه‌های CEC متصل مانند تلویزیون و ساندبار را تغییر دهید و میزان صدا را تغییر دهید یا همه دستگاه‌ها را خاموش و روشن کنید..

سوکت هدفون

اجازه می‌دهد تاهدفون مستقیما به ساندبار متصل شود، بنابراین می‌توانید به صورت خصوصی به صدا گوش دهید.

Digital Optical  یا Toslink

یک اتصال صوتی دیجیتال بین تلویزیون و ساندبار که صدای فراگیر و استریو را حمل کند و صدای با کیفیت بالایی را فراهم می‌کند.

USB

این درگاه اتصال که به دستگاه‌هایی مانند پخش کننده موسیقی و لپ تاپ امکان اتصال و خروج صدا به ساندبار را می‌دهد.

صدای فراگیر مجازی

برخلاف سیستم‌های سینمای خانگی که بلندگوها به طور فیزیکی در اطراف شما قرار گرفته‌اند، ساندبارها مستقیما صدا را به سمت شما پخش می‌کنند. برای جبران این، آن‌ها یک صدای فراگیر جعلی ایجاد می‌کنند که برای ایجاد حس صوتی غوطه‌وری طراحی شده است.

صفحه نمایش ال سی دی

یک نمایشگر کوچک در جلوی ساندبار که ورودی صوتی را دریافت می‌کند، مانند تلویزیون یا Blu-ray و همچنین میزان صدا را به شما نشان می‌دهد.

کنترل صدا

قابلیت تنظیم تنظیمات صوتی ساندبار. برخی از ساندبارها حالت‌های صوتی قابل تغییر را برای مانند فیلم  را ارائه می‌دهد، بنابراین می‌توانید آن را متناسب با تنظیمات برگزیده تنظیم کنید.

2.1

مربوطه به تعداد بلندگوهای یک سیستم ساندبار است. در این حالت، دو بلندگوی استریو و یک ساب ووفر

برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه مراجعه نمایید.