قابلیت +HDR10 چیست؟؟

+HDR10

احتمالا نام HDR را شنیده‌اید، اما اکنون +HDR10 نیز وجود دارد اما چیست و آیا به آن نیاز دارید؟

+HDR10 یک قالب ویدیویی است که، به طور فزاینده‌ای در تلویزیون‌های HDR یافت می‌شود. تلویزیون‌های HDR ممکن است هنوز تنها چند سال از عمر آن‌ها نگذشته باشند، اما ما در حال حاضر تعداد محدودی از استانداردهای HDR را داریم که برای جایگاه برتر در صفحه‌های تلویزیون خود رقابت می‌کنند. ابتدا HDR10، سپس Dolby Vision و اخیرا Hybrid Log Gamma و Advanced HDR وارد بازار شدند. امروز ه با مطالعه نمودن هر تلویزیون قابلیت HDR به گوش هر کدام از ما رسیده است! اما اینکه ندانیم HDR در واقع چیست ؟ سئوال هر کدام از ماست. به همین خاطر سایت هفت نارنج با ارائه این مقاله برتر مجهولات و سئوالات شما را بر طرف می‌سازد.

از آنجایی که دنیای AV سعی در دستیابی به مشکلات Dolby Vision و HDR10 دارد، ورود اخیر فرمت HDR را نیز فراموش نکنید که برای غلبه بر Dolby Vision در بازی خود طراحی شده است. ما در حال استفاده از +HDR10 هستیم، فرمت ایجاد شده توسط سامسونگ، برندی که تلویزیون‌های بیشتری را در سراسر جهان نسبت به سایر رقبای خود می‌فروشد.

+HDR10
+HDR10

اما یک جنگنده دیگر هم در رینگ است، +HDR10 نامیده می‌شود، امیدوار است که همان عملکرد پیشرفته Dolby Vision را به یک استاندارد باز برساند، عملکردی که سازندگان محتوا می‌توانند بدون هزینه‌های سنگین صدور مجوز Dolby از آن استفاده کنند. مانند قالب رقابتی دالبی، +HDR10 از ابر داده پویا برای افزایش تصاویر HDR در هر صحنه یا عکس استفاده می‌کند، به بینندگان اجازه می‌دهد تا از کل مستند فیلم یا نمایش تلویزیونی نهایت استفاده را ببرند.

+HDR10 ممکن است به جای رنگ 12 بیتی Dolby Vision، دارای رنگ 10 بیتی باشد، اما این حداقل باید تعادل بهتری بین صحنه‌های روشن و تاریک ایجاد کند. استاندارد HDR از سال 2017 در هر تلویزیون 4K سامسونگ ساخته شده است، نیازی به ذکر تعداد تلویزیون‌های پاناسونیک و دیسک‌های Blu-ray از 20 th Century FOX نیست.

انقلاب +HDR10 ممکن است از قبل آغاز شده باشد. در ژانویه 2020 سامسونگ اعلام کرد که دو شریک جدید قابل توجه برای +HDR10 از جمله تلویزیون‌های Vizio و جریان Google Play امضا کرده‌اند. گسترش شبکه برای سازندگان تلویزیون و توزیع کنندگان محتوا باید در یافتن محتوای +HDR10 و پخش مجدد آن برای مصرف کنندگان آسانتر باشد.

+HDR10
+HDR10

+HDR10 از کجا آمده است؟

ما اولین بار در مورد +HDR10 در آوریل 2017 شنیدیم، زمانی که سامسونگ اعلام کرد برای پشتیبانی از قالب جدید با Amazon Prime Video همکاری می‌کند، اما این قالب در آگوست با اعلام همکاری نیروهای فاکس 20 و پاناسونیک با سامسونگ گام بزرگی به جلو برداشت. CES 2018 با اعلام اینکه این فرمت به عنوان بخشی از مشخصات Ultra HD Blu-ray پذیرفته شده است، این رسانه در رسانه‌های فیزیکی آمد.

سپس پاناسونیک با اعلام اینکه پخش کننده‌های جدید 2018 از این فرمت پشتیبانی می‌کنند این اعلامیه را دنبال کرد، اما در مورد دیسک‌های موجود هیچ خبری در دست نیست. سپس در اوایل ماه مارس 2018، سامسونگ در مراسم  رونمایی سالانه تلویزیون خود را روی صحنه برد تا با قرار دادن آن در هر تلویزیون QLED 2018 بار دیگر بر تعهد خود به استاندارد تاکید کرد.

چند سال جلو بروید و در ژانویه 2020 سامسونگ اعلام کرد که دو شریک جدید قابل توجه با +HDR10 امضا کرده‌اند، از جمله تلویزیون‌های Vizio و پخش جریانی Google Play می‌باشد. گسترش شبکه برای سازندگان تلویزیون و توزیع کنندگان محتوا باید در یافتن محتوای +HDR10 و پخش مجدد آن برای مصرف کنندگان آسان‌تر باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد محتوا، می‌توانید در حدود 100 فیلم و نمایش تلویزیونی با کیفیت +HDR10 در Amazon Video پیدا کنید و Netflix پیشنهاد داده است، که ممکن است از این قالب در آینده پشتیبانی کند، گرچه در حال حاضر برنامه قطعی برای انجام این کار ندارد.

+HDR10 از کجا آمده است؟
+HDR10 از کجا آمده است؟

+HDR10 چیست؟

استاندارد HDR10 از فرا داده ثابت استفاده می‌کند، به این معنی که مرزهای روشنایی در ابتدای فیلم یا نمایش تنظیم می‌شوند و برای مدت زمانی تکان نمی‌خورند. این مرزها باید به اندازه کافی گسترده باشند تا هر صحنه از فیلم را نشان دهد.

اساسا 1.07 میلیارد رنگ تلویزیون به طور مساوی در کل طیف روشنایی پخش می‌شود، این بدان معنی است که اگر یک صحنه فقط شامل عناصر روشن یا فقط تاریک باشد، فقط بخشی از آن رنگ‌ها برای آن موجود است. این می‌تواند منجر به این شود که صحنه‌های تاریک جزئی از تاریک به نظر برسند و جزئیات را از دست بدهند.

با استفاده از فراداده پویا، می‌توان آن مرزهای روشنایی را بر اساس فریم به فریم تنظیم و تغییر داد، بنابراین می‌توان طیف رنگی کاملی را حتی در صحنه‌هایی که فقط شامل عناصر تاریک یا فقط روشن هستند به کار برد.

+HDR10 چیست؟
+HDR10 چیست؟

چرا ما به +HDR10 نیاز داریم؟

اما آیا در وهله اول حتی به استاندارد دیگری از HDR نیاز داریم؟

استدلالی که شنیده‌ایم به تولید محتوا برمی‌گردد. از طریق درک آن، برای خانه‌های تولیدکننده تولید محتوای +HDR10 به جای Dolby Vision بسیار آسان‌تر است. در حالی که مورد دوم نیاز به اصطلاح رنگ صحنه به صحنه دارد. نمونه اول می‌تواند محتوای HDR10 را بگیرد و بدون هیچ زحمت اضافی آن را به همان سطح برساند.

به نظر می‌رسد که سازندگان محتوا آن قسمت آخر را خیلی دوست دارند، آمازون در حال حاضر چندین نمایش +HDR10 را از جمله The Grand Tour، The Marvelous Mrs، Maisel و The Man in the High Castle و این فقط یک موضوع است، زمان تا رسیدن اولین دیسک‌های UHD + Blu-ray HDR10+ به بازار است.

همه مواردی که در نظر گرفته شده، علائم اولیه +HDR10 به نظر می‌رسند. پاناسونیک این فناوری را به تمام تلویزیون‌های 4K Pro خود آورده است، که علاوه بر پنج تلویزیون QLED جدید سامسونگ، شامل مدل تازه معرفی شده 77 اینچی پاناسونیک EZ1002 و مجموعه‌های OLED FZ950 و FZ800 2018 است.

چرا ما به +HDR10 نیاز داریم؟
چرا ما به +HDR10 نیاز داریم؟

آیا +HDR10 خوب است؟

در کنار یک تصویر استاندارد HDR10+، HDR10 تیزتر، پویاتر به نظر می‌رسد و عمق بیشتری به تصویر می‌بخشد، اما مهمتر از همه ویژگی اساسی تصویر را تغییر نمی‌دهد. سفیدترین عناصر و درخشان‌ترین رنگ‌ها روشن‌تر به نظر می‌رسند، در حالی که سیاه‌ترین مناطق بارزتر می‌شوند. اما هیچ چیز بیش از حد سرریز یا غیرواقعی نمی‌شود.

در حقیقت در بسیاری از مناطق تفاوت و جزئیات بیشتری وجود دارد. آسمان‌های روشن که در HDR10 بیش از حد اشباع شده‌اند درجه بندی‌های ظریف رنگ و ابرهای نازک و خاکستری روشن را را در +HDR10 نشان می‌دهد. به طور خلاصه نتیجه فقط پویایی بیشتر نیست، بلکه یک تصویر با جزئیات محکم‌تر و سه بعدی‌تر است که شما را با تاثیرگذاری بیشتری جذب می‌کند.

این‌ها دقیقا همان نوع پیشرفت‌هایی است که ما انتظار داریم از معرفی متادیتای پویا حاصل شود و اینکه +HDR10 بهبودهایی نسبت به HDR10 را ارائه می‌دهد چای تعجب نیست.

آیا +HDR10 خوب است؟
آیا +HDR10 خوب است؟

چه تلویزیون‌هایی با +HDR10 ارائه می‌شوند؟

طبق وب سایت رسمی +HDR10 بیش از 700 مدل تلویزیون، دستگاه پخش Blu-ray و دستگاه‌های موبایل وجود دارند که دارای قالب ویدیو هستند.

مارک‌های موجود در این لیست شامل سامسونگ، توشیبا، اوپو، TCL، شیاومی، وان پلاس، پاناسونیک، هایسنس، ویوو است. چند مدل مورد علاقه ما با گواهینامه +HDR10 شامل موارد زیر است:

Blu-ray Players: Panasonic DP-UB420، Panasonic DP-UB9000، Samsung UBD-M9500

تلویزیون‌ها: ، Samsung The Frame TV 2019، Hisense H55U7B

تلویزیون‌های سری Q70 سامسونگ سری 2019موجود در سایت شامل موارد زیر است:

تلویزیون های سری Samsung NU8000 مو جود در سایت شامل موارد زیر است:

، تلویزیون Panasonic GZ1500 4K OLED، پاناسونیک GZ1000/GZ950 4K OLED، تلویزیون Hisense U8B ULED

چه تلویزیون‌هایی با +HDR10 ارائه می‌شوند؟
چه تلویزیون‌هایی با +HDR10 ارائه می‌شوند؟

اگر به خوبی موضوع HDR را درک نموده اید ، ولی در عوض قابلیت Dolby Vision برای شما مجهول است می‌توانید مقاله Dolby Vision چیست ؟ را مطالعه نماید.

برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه مراجعه کنید.