معرفی اره عمود بر یا اره مویی و کارایی آن

همراهان گرامی، برای آشنایی با ابزارآلات‌های صنعتی، مقاله‌های ما را در هفت نارنج دنبال کنید.

در سال 1946 آلبرت کافمان، مهندس شرکت Scintilla در سولوتورن، سوئیس، سوزن را بر روی چرخ خیاطی همسرش جایگزین تیغه اره کرد. در سال 1947 پس ازتوسعه اختراع Scintilla، Kaufmann، شروع به تولید اره عمود بر لستو کرد. در سال 1954 Scintilla توسط Bosch به دست آمد و در سال 1964 نام Lesto با Bosch جایگزین شد.

اره عمودبر یا اره مویی از یک موتور الکتریکی و یک تیغ اره ساخته شده است. یک اره عمودبر، با اتصال یک لوازم جانبی تیغه به ابزار کار می‌کند.

انواع مختلفی از تیغه‌ها در بازار وجود دارد. اره عمودبر یا اره مویی به یک تیغه نیاز دارند، تا در ابزارپیچ شوند. اما از آنجایی که بوش اولین سیستم تغییر تیغه بدون ابزار را معرفی کرده است، بنابراین اکثر تولیدکنندگان یک مجموعه مشابه را ارائه می‌دهند، که امکان تغییر سریع و بدون تیغه را فراهم می‌کند.

تیغه‌های T-SHank و تیغه U-SHank در بازار لوازم جانبی موجود است. تیغه‌های T-SHank یک رابط حرفه‌ای استاندارد صنعتی است، که عمر طولانی‌تر و بیشتری را از تیغه تا ابزار فراهم می‌کند.

طراحی تیغه‌های ان

طراحی دندانه برای عملکرد یک تیغه مهم است، فاصله دندانه، شکل دندانه و زاویه برش در تامین سرعت، درست بریدن وعملکرد بهینه از اهمیت زیادی برخورداراست.

یک دندانه جانبی و زمینی برای برش‌های سریع و تمیز چوب و پلاستیک طراحی شده است. دندانه‌های موجدار برای بیشتر فلزات و همچنین آلومنیوم و پلاستیک به کار برده می‌شود و همچنین لبه‌های ریز کاربید کربن و الماس برای برش سریع مواد سخت استفاده می‌شود.

از مواد مختلف تیغه برای کاربردهای مختلف، برای بهبود عمر تیغه و عملکرد برش استفاده می‌شود.

از فولاد با کربن بالا(HCS) به دلیل انعطاف پذیری آن برای مواد نسبتا سخت مانند چوب، تخته ذرات روکش شده و پلاستیک استفاده می‌شود. فولاد با سرعت بالا(HSS) فولاد قویتری است، که می‌تواند انواع فلزات را برش دهد.

پره‌های Bi-Metal حاوی ترکیبی از فولاد کربن بالا وفولاد پرسرعت است. این ترکیب یک ماده قوی و انعطاف پذیر ایجاد می‌کند، که می‌تواند برای برنامه‌های خواستار و در جایی که خطر شکستگی یا نعطاف پذیری شدید لازم است استفاده شود، پره‌های بی فلز طول عمر بیشتری دارند.

تیغه‌های کاربید تنگستن(TC) این قدرت را دارند، که فایبرگلاس، صفحه سیمانی، فولاد ضد زنگ، کاشی، شیشه، چدن و آجر رابرش دهند.

تیغه‌های الماسی بسیار متنوع هستند، زیرا می‌توانند مواد خشن مانند کاشی، پرسلن سخت، گرانیت، تخته سنگ، سنگ مرمر و سنگ‌های دیگر را برش دهند.

کنترل پذیری

کنترل مسئله‌ای مهم در کار با اره عمودبراست. تیغه‌ها کوچک و ضعیف هستند، کنترل برش خوب نیاز به وجود غلطک‌های تیغه دارد، که تیغه را دقیقا در بالای صفحه تنها نگه می‌دارد.علاوه براین، اره‌های صفحه‌ای چدنی سنگین تا حدودی بهتر از فولاد فشرده شده برای کنترل خط اره هستند.

اره مویی یا اره منبت کاری چه کاربردی دارد؟

اره منبت کاری برای برش منحنی‌ها و اشکال پیچیده در چوب ایده‌آل است. آن‌ها همچنین برای ساخت ضربدری‌های کوتاه بر روی تخته و به پایان رساندن برش‌های گوشه‌ای که با یک اره مدور شروع می‌کنید، به خوبی کار می‌کنند.اره منبت کاری یا اره مویی برای برش‌های سریع و طولانی و مستقیم مناسب نیست، به جای آن از اره مدور استفاده کنید.

ویژگی‌هایی که باید هنگام انتخاب یک اره عمودبر یا اره ‌مویی به دنبال آن باشید:

ویژگی‌هایی را انتخاب کنید که برای شما مهم هستند. هنگامی که شما نیاز به ایجاد برش‌های خمیده دارد، به خصوص در تخته سه‌لا، تخته ذرات یا سایر مواد نسبتا نازک ابزاری مانند اره مویی جوابگو است.

اره عمودبر، اره‌ای گران قیمت، دو ویژگی اصلی دارند:

عمل مداری

سرعت متغیر

اره عمودبر، یک اره استاندارد که دارای تیغه‌هایی است که با استفاده از حرکت بالا و پایین کار خود را انجام می‌دهد. زاویه عمل به طور معمول می‌تواند برای انواع مختلف مواد تنظیم می‌شود.

اره‌های برقی با سرعت بالاتر دارای سرعت متغیر هستند، در صورتی که از اره مویی برای برش فلزات استفاده شود، بسیار مفید است.

قدرت موتور:

مانند اکثر ابزارها، رده‌بندی آمپراژ بالاتر نشان‌دهنده اره برقی‌هایی است که قدرت برش بیشتری دارند. بهترین اره برقی‌ها دارای رتبه بندی موتور 6.5 یا 7 آمپر است.

عمق برش

بیشتر اره‌های عمودبر در کاربردهای نجاری تا عمق 2 اینچ و در فلز تقریبا 1/2 اینچ خواهد بود. برخی از اره‌ها ممکن است برش کم عمقتری را انجام دهند. در حال حاضر بیشتر تولیدکنندگان اره مویی اره‌های بی سیم را ارائه می‌دهند.

بنابراین اگر شما قصد خرید اره عمودبر را دارید، اره عمودبر بی سیم بهترین خواهد بود، زیرا با سهولت تمام کارها و وظایف برش خود را به خوبی انجام می‌دهد.

عمق برش اره عمودبر

اره‌های پیمایی

برخی از انواع اره برقی به عنوان اره‌های پیمایش به بازار عرضه می‌شوند. آن‌ها در بالای بدنه ابزار مستقیما، مطابق با تیغه دارای یک دستگیره تیغه‌ای هستند، که به شما اجازه می‌دهد تا هنگام برش تیغه چرخانده شود.

خط راهنمای لیزر

برخی مدل‌های اره مویی اخیرا دارای یک راهنمای لیزر هستند.یک خط برش قرمز نازک را از قسمت جلوی اره نشان داده می‌شود، شبیه خطوط لیزری که اغلب در اره‌های مدور مدرن وجود دارد، این می‌تواند یک ویژگی مفید برای حفظ یک خط برش مستقیم با یک اره عمودبرباشد.

قابل تنظیم بودن

اکثر اره برقی‌ها قابل تنظیم هستند و به شما امکان زاویه ابزار برای برش‌های باریک را می‌دهد. اما بهترین ابزارها دارای توقف‌های از پیش تعیین شده در زاویه‌های مشترک مانند 22،1.2،45 و 60 درجه هستند.

ویژگی‌های اضافی

  • قفل ماشه به شما امکان می‌دهد، اره مویی را با سرعت خاصی قفل کنید.
  • یک کیسه گردوغبار در برخی مدل‌ها یافت می‌شود، اگر حساسیت به گردوغبار چوب دارید، می‌توانید این ویژگی را جستجو کنید.
  • شکل دسته ممکن است تفاوت بین اره‌ای را که دوست دارید از آن استفاده کنید و تفاوت اره‌ای دیگر که بعد از چند دقیقه کار احساس گرفتگی دست را می‌کنید، توجیه کند.
  • ابزاری که به عنوان لرزش کم به بازار عرضه می‌شود، همچنین می‌تواند مزیت قابل توجهی را برای شما ایجاد کند.
  • از میان ویژگی‌های مختلف اضافی موجود، سرعت متغیر ممکن است مهمترین باشد و فراتر از این انتخاب ویژگی‌های اضافی تا حد زیادی مربوط به ترجیح شخصی است، بنابراین به دنبال ویژگی‌هایی باشید که برای شما مهم هستند.

در پایان چند نمونه از اره عمودبر بوش ( BOSCH ) را معرفی می‌کنیم:

JS572EK

این نوع اره دقت بسیار زیادی را در کار خود ارائه می‌دهد و این نوع مدل برای برش‌های دقیق و واقعی، انحراف تیغه را به حداقل می‌رساند.

نجار و نصب کننده‌ی آشپزخانه و حمام از بسیاری از گروه‌های کاربر هستند، این اره برقی انتخابی عالی برای برش‌های منحنی و برش شکافدار و سایر برش‌های موجود در طیف گسترده‌ای از مواد است و ساخته شده با گیربکس آلومنیومی با یک پوشش عایق می‌باشد.

این اره دارای تعادل عالی برای لرزش کم و مدار ثابت پاسخ برای سرعت ثابت است.

همچنین دارای روشنایی LED و یک دمنده گردوغبار برای دید حداکثر برش است و این نوع اره بهترین تیغه‌های T-SHank را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نوع اره مدل بوش تیغه‌های U-SHank را نمی‌پذیرد.

JS527EBK

به لطف سیستم دوتایی غلتکی دقیق از دقت برش برجسته‌ای برخورداراست، که باعث کمترین میزان انحراف تیغه می‌شود.

نجاران در بسیاری از کارهای از این اره استفاده می‌کنند و ساخته شده از گیربکس آلومنیومی با یک پوشش عایق می‌باشد.

دارای مکانیسم تعادل برای لرزش کم ومدار ثابت پاسخ برای سرعت ثابت است. این یک صفحه‌ی آلومنیومی دارای تنظیمات سریع و آسان است.

JS527EBK

JS120BN

این نوع اره عمودبر برش سریع، طولانی مدت را فراهم می‌کند و این امر برای برش اشکال منحصربه‌فرد در چندین ماده ایجاد می‌کند.

این اره عمودبر یک ابزار برجسته برای نجارهای کار، سازندگان کابینت و یا نصب کننده‌های آشپزخانه است. این نوع اره مویی جمع و جور و فشرده و دارای اندازه ایده‌الی است.

این مدل اره عمودبر یک عمل مداری سه مرحله‌ای را برای مطابقت با اجرای برش با برنامه خود و توان حداکثر 2800 ضربه در دقیقه را فراهم می‌کند.

همچنین دارای لرزش کم می‌باشد و دامنه‌ی زاویه سطح 45 درجه دارد. این اره عمودبر متحرک سبک می‌تواند چوب و آلومنیوم را برش دهد و دارای چراغ LED می‌باشد و همچنین دارای یک تیغه تک دست با طراحی تیغه T-SHank است.

JSH180B

این مدل اره سبک وزن است و سیستم تغییر تیغه T-SHank این امکان را به کاربر می‌دهد، که تیغ را بدون نیازبه هیچ ابزاری وارد کند.

این نوع اره همچنین دارای یک چراغ همیشه روشن و یکپارچه LED برای افزایش دید در منطقه برش است. دارای موتور الکتریکی (EMP) است که موتور را محافظت می‌کند و عمر طولانی ان را تضمین می‌کند و از آن در برابر گرمای بیش ازحد و تخلیه عمیق محافظت می‌کند.

باتری‌های لیتیوم یونی Bosch 18v از ویژگی‌های طراحی Coolpack با یک محفظه حرارتی ویژه استفاده می‌کنند که با بیرون آوردن گرما، آنها را خنک می‌کند.

JSH180B

JS365

انرژی زیادی را همراه با هندلینگ و دقت فوق‌العاده فراهم می‌کند و نجاران و نصب کننده‌های آشپزخانه و حمام از موتور قدرتمند 6.5 آمپر و کنترل سرعت متغیر قدردانی می‌کنند واین مورد را به یک انتخاب عالی برای برش محنی تبدیل می‌کند.

ماشه شتاب دهنده سرعت عمل را تنظیم می‌کند، این اره مویی با طراحی لرزش کم و مهندسی شده ودارای دقت پیشرفته و عملکرد، بسیار روان است.

صفحه آلومنیومی محکم، شامل یک درج استیل است. گیره تیغه چند جهته JS365 چسبندگی برتر تیغه‌های T-SHank را ارائه می‌دهد و سیستم تغییر تیغه T-SHank امکان قراردادن سریع و حذف تیغه را دارد. دارای یک دمنده گردوغبار برای دید حداکثر درهنگام برش است.

JS365

JS470E

دقت برش بی نظیری را ارائه می‌دهد و نجاران و نصب کننده‌های آشپزخانه و حمام از کنترل سرعت متغیر قدردانی می‌کنند و این مورد را به عنوان یک انتخاب عالی برای برش منحنی انتخاب می‌کنند.

شماره‌گیری در پشت ابزار حداکثر سرعت را کنترل می‌کند و ماشه شتاب دهنده سرعت کار را کنترل می‌کند. ساخته شده با گیربکس الومنیومی و مدار ثابت پاسخ برای سرعت ثابت است و دارای یک دمنده گردوغباربرای دید حداکثر، در هنگام برش است.

JS470E

JS470EB

دقت برش بی نظیری را ارائه می‌دهد.این اره حرکت 500 تا 3100 ضربه در دقیقه را دارد.

این بدنه آرگونومیک با یک دسته نرم و مقرون به صرفه برای کنترل و راحتی کاربر است. دارای مکانیسم تعادل برای لرزش و مدار ثابت پاسخ با سرعت ثابت را فراهم می‌کند و شماره‌گیری سرعت، سرعت کار را تعیین می‌کند و مانند سایر ویژگی‌های دیگردر اره‌های بالا.

JS470EB

JSH180B

این اره مویی، دارای یک پایه‌ی محکم برای دقت در برش و همچنین موتور 6.0 آمپر و کنترل سرعت متغیر را فراهم می‌کند و موتور محکم تا 3100 ضربه در دقیقه با 3.4 اینچ تولید می‌کند.

در حالی که ماشه شتاب دهنده سرعت کار را تنظیم می‌کند، این اره برای طراحی دقیق و برش صحیح با طراحی لرزش کم طراحی شده است و دارای یک پایه محکم از جنس استیل است.

این ابزار دارای یک دمنده‌ی گردوغبار همیشه روشن برای نمایش حداکثر خط برش و یک دکمه قفل دو طرفه است.

JSH180B

با تشکر.

برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه، کلیک کنید.