معرفی انواع سنگ فرز و کارایی آن‌ها

دوستان گرامی، برای آگاهی بیشتر در مورد ابزارآلات صنعتی مقاله‌های ما را در هفت نارنج دنبال کنید.

سنگ فرز در سال 1954 توسط شرکت آلمانی در اشتاینهام و در Der murr اختراع شد.

سنگ فرز، به عنوان چرخ دستی یا چرخ دیسک شناخته می‌شود.سنگ فرز، یک ابزار قدرت دستی است، که برای سنگ زنی و پولیش استفاده می‌شود. اگرچه در اصل به عنوان ابزاری برای دیسک‌های سخت و سفت ساخته شده است. سنگ فرز، می‌توانند توسط موتور الکتریکی، موتور بنزینی یا هوای فشرده کار کنند. سنگ فرز، دارای یک قسمت قابل تنظیم و یک دسته جانبی برای کار با هر دو دست هستند.

شرکت‌های زیادی از تجارت فلز و صنعت به سنگ فرز‌ها اعتماد دارند. این دستگاه‌های قدرتمند با ظرفیت زیاد در هر کار روزمره حیاتی شده‌اند.

هنگام برش یا سفت شدن فلز، کار خود را به خوبی انجام می‌دهند. در رابطه با دیسک‌های برش الماس حتی سنگ و بتن قابل استفاده هستند. سنگ فرز‌ها برای کلیه قطرهای دیسک در نسخه‌های متنوع برای کار با شبکه دارای قدرت از 750 تا 2600 وات در دسترس هستند. Metabo دارای چرخ فرز بی سیم قدرتمند زیادی تا قطر دیسک 230 میلی متر است. معیار ورود برای سنگ فرز قطر دیسک است.

کار با سنگ فرز بدون خطر نیست. نیرو‌های زیاد و ارتعاشات دائمی می‌توانند به از دست دادن کنترل منجر شوند. با عملکردهای ایمنی ما می‌توانیم ایمنی خود را حفظ کنیم. موتور سنگ فرز بلافاصله پس از رها کردن سویچ خاموش می‌شود، اگر سیستم به ترمز اضافی مجهز شده باشد. برخی از سنگ فرزها این کارکردهای ایمنی را دارند و در نتیجه بهترین ایمنی ممکن را به کاربران می‌دهد.

دیسک مناسب مهم است

Metabo، دارای طیف گسترده‌ای از دیسک‌های برش و سنگ زنی برای هر نوع کار است، بسته به نیاز.

کدام دیسک سنگ فرز برای چه شغلی بهتر کار می‌کند؟

همانطور، که از نام آن پیداست. سنگ فرز ابزاری است که عمدتا برای سنگ زنی سطوح یا قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع سنگ فرز می‌توان برای برش وصیقل دادن نیز استفاده کرد. طیف وسیعی از این ابزار‌ها وجود دارد، از چرخ‌ دستی‌های کوچک گرفته تا چرخ‌های بزرگ که برای فعالیت‌های تجاری استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از سنگ فرز اهداف مختلفی مانند برش شیشه دارند.

بنابراین لازم است، مشخص شود، که چه نوع دیسک برای سنگ فرز الزامات شما را برآورده می‌کند. قبل از سرمایه گذاری روی دیسک سنگ فرز، عواملی مانند اندازه، قدرت، ایمنی و سرعت را در نظر داشته باشید. در بخش زیر به تفصیل توضیح داده خواهد شد که چه نوع سنگ فرز بهترین گزینه برای یک کار خاص است.

سنگ فرز

دیسک‌های گریت(Grit Discs)

دیسک‌های گریت از نظر قیمت ارزان قیمت ترین گزینه هستند. چنین دیسک‌های نسبت به سایر دیسک‌های سنگ زنی نسبتا نازکتر(حدود 6 میلی متر) هستند. آن‌ها عمدتا برای برش موادی مانند سنگ وفلز استفاده می‌شوند. تعدادی از مزایای دیسک‌های گریت نسبت به انواع دیگر وجود دارد. آن‌ها قادرند با سرعت نسبتا سریع برش را انجام دهند. سنگ فرز یک ماده سنگین نیست و به عنوان مثال می‌توان آن را هنگام کار روی نردبان به راحتی نگه داشت.

دیسک‌های الماس

دیسک‌های الماس به مراتب برتر از نسخه‌های فوق هستند. آن‌ها عمدتا برای اهداف برش و سنگ زنی استفاده می‌شوند. اما خیلی سریعتر از دیسک‌های گریت هستند. از نظر هزینه، دیسک‌های الماس اکنون بسیار مقرون به صرفه‌تر شده‌اند و حتی ابتدایی ترین دیسک الماس بهتر و دارایی کارایی بیشتری نسبت به دیسک‌های دیگر است. ثابت شده است که دیسک‌های الماس با توجه به اینکه بعید به نظر می‌رسد دیسک فولادی آن از کار بیفتد اما نسبت به استفاده مطمئن‌ تر هستند.

چرخ سیم

دیسک‌های فوق به طور عمده به منظور سنگ زنی و برش استفاده می‌شوند اما از دیسک چرخ سیم برای صیقل دادن و از بین بردن زنگ زدگی و رنگ استفاده می‌شود. بنابراین، در صورت نیاز به زنگ زدگی فلزی و رنگ آمیزی هر جسم یک دیسک چرخ سیم بهترین برای شما خواهد بود. حتی درون چرخ‌های سیم انواع مختلفی وجود دارد. موثرترین آن چرخ سیم پیچ خورده است.

چرخ سیم

دیسک‌های چوبی

همانطور که از نام آن پیداست از این دیسک‌ها برای برش چوب استفاده می‌شود. با این حال انتخاب دیسک که فقط چوب را قطع می‌کند، باعث می‌شود تا از سودمندی آن بکاهد. بنابراین بهتر است در صورت ورود میخ به چوب یک دیسک چوبی خریداری کنید، که قابلیت برش فولاد را نیز دارد. انواع مختلف دیسک‌های چوبی وجود دارد، که در بازار وجود دارد. اما محبوبترین آن به عنوان arbortech شناخته می‌شود که در برش چوب بسیار کارآمد است.

هنگام خرید دیسک برای سنگ فرز، در نظر بگیرید که روی چه ماده‌ای کار می‌کند و هدف نهایی شما چیست. گزینه‌های زیادی در بازار وجود دارد که متناسب با هر نیاز باشد.

کارایی سنگ فرزها:

ملات را بردارید

از بین بردن ملات با سنگ فرز سریع تر و آسانتر از سنگ تراشی است. استفاده از سنگ فرز همچنین باعث می‌شود، که شما در هنگام تمیز کردن ملات از بین آن‌ها، آجرها را خرد نکنید.

سنگ بری

از آنجا که یک سنگ فرز قادر به ایجاد برش‌های زیبا و یکدست است. انتخاب خوبی برای برش سنگ ایجاد می‌کند. برای تحرک اضافی از یک چرخ کوچتراستفاده کنیدکه بتواند برش‌های دقیقتر و کوچکتر را به راحتی انجام دهد.

سنگ تراشی

تمیز کردن فلز

همانطور که با پاک کردن زنگ زدگی از اتومبیل‌ها، می‌توان از سنگ فرز نیز برای پاک کردن زنگ زدگی وتمیزکردن فلزات استفاده کرد. با استفاده از یک برس سیم می‌توانید به راحتی فلزاتی مانند بیل و ابزار را تمیز کرد.

برش فلز

علاوه بر تمیز کردن فلز، سنگ فرز نیز برای برش فلز بسیار عالی هستند. سنگ فرز با تمام فلزات سازگار هستند.

ابزارهای شارپینگ

در هنگام تیز کردن ابزار می‌توان از سنگ فرز به عنوان جایگزین برای چرخ دستی استفاده کرد. با این وجود برای این کار باید مطمئن باشید که در کنترل چرخ بسیار ماهر هستید و به شما اطمینان می‌دهد که می‌دانید چه کاری انجام دهید.

چوب کنده کاری

برای حک کردن اجسام چوبی بزرگتر می‌توانید از دیسک‌های حک شده استفاده کنید. سنگ فرز برای شکل دهی زبر عالی هستند. به عنوان مثال، ساخت میز یا پاهای میز. با این حال آن‌ها به اندازه کافی خوب نیستند تا کارهای پیچیده چوب را انجام دهند.

سنگ فرز
سنگ فرز

برش کاشی و سرامیک

برش زاویه‌ای همه کاره باعث می‌شود، کار کاشی‎‌ها سریع و با دقت زیاد انجام شود.

با تشکر از این که مقاله‌ی ما را همراهی کردید.

برای مراجعه به سایت اصلی در مورد مطالب مربوطه، به لینک موجود مراجعه کنید.