معرفی قابلیت‌های دستگاه صوتی اتومبیل

هنگامی که موتورولا اولین رادیوی موفقیت آمیز تجاری را با نام Model 5T71 معرفی کرد. در طی 80 سال گذشته، صوت خودرو از گیرنده اصلی رادیو AM با یک بلندگو به سیستم‌های الکترونیکی پیچیده مثل موسیقی و سرگرمی‌های دیگر از هر دو سیگنال خارج از هوا و قالب‌های ضبط شده تکامل یافته است. امروزه بسیاری از سیستم‌ها می‌توانند موسیقی خود را از یک مجموعه متشکل از منابع صوتی پخش کنند: رادیو، CD، پخش کننده‌های موسیقی قابل حمل مانند ipod، درایوهای USB، کارت‌هایSD، بلوتوث و درایوهای دیسک سخت. امروزه دستگاه پخش صوتی اتومبیل نقش مهمی در تایید نهایی اتومبیل با وجود تایید امکانات دیگر دارد.

همراهان گرامی برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر به سایت هفت نارنج مراجعه کنید.

سیستم صوتی

در سال‌های اخیر، خودروسازان واقعا با سیستم‌های سازنده اصلی تجهیزات(OEM) خود، کار خود را افزایش داده‌اند. اما مهم نیست چقدر پیچیده باشد، هر سیستم صوتی اتومبیل از سه مولفه اصلی تشکیل شده است. اولین رادیو است، که کل سیستم را کنترل می‌کند و سیگنال صوتی را تولید می‌کند. دوم، تقویت کننده‌ای است که باعث افزایش استحکام سیگنال صوتی می‌شود تا بتواند مولفه سوم، بلندگوهایی که صدا را تولید می‌کنند را هدایت کند.

سیستم صوتی خانگی

یک سیستم صوتی خانگی با رده بالا از اجزای الکترونیکی جداگانه – یک تیونر رادیویی، سی دی پلیر، پیش نمایش، تقویت کننده – توسط کابل‌های مختلف متصل می‌شود. واحد هدف وظایف متعددی را انجام می‌دهد، اما دو عملکرد اصلی آن کنترل حجم کلی سیستم و منابع مختلف صوتی در یک وسیله نقلیه است. دستگاه‌ صوتی اتومبیل‌ها امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

AM-FM

وقتی به تاریخ خودرو نگاه می‌کنید، رادیو AM تنها منبع صوتی موجود در یک خودرو برای سال‌ها بود. سپس فرمت‌های FM و نواری مانند track-8 و kaset آمد. یک دستگاه پخش سی دی در حال حاضر در اکثر وسایل نقلیه استاندارد است و بسیاری از واحدهای کارخانه همچنین می‌توانند رادیو ماهواره‌ای را از خدمات اشتراک Sirius یا XM دریافت کنند. رادیو HD اخیرا صدا و سیما را به ویژگی‌های بهتر و اضافی مانند کانال‌ها و اطلاعات اضافی به AM و FM داده است.

FM/AM

علاوه بر کنترل حجم سیستم، واحدهای دیگری وظایفی از جمله شامل کنترل‌های اصلی تن مانند بیس و تربل برای تنظیم صدا به سلیقه شنونده بر عهده دارند. بسیاری از سیستم‌های صوتی همچنین شامل پردازش سیگنال هستند، که بسته به صدای محیط موجود در وسیله نقلیه در حال حرکت، به طور خودکار میزان صدا را تنظیم می‌کنند. برخی از سیستم‌های صوتی OEM با سطح بالا نیز دارای یک کنترل ساب ووفر و سطح ساب ووفر جداگانه هستند.

تقویت کننده

یک سیستم استریو اتومبیل برای افزایش قدرت یک سیگنال صوتی باید یک آمپلی فایر داشته باشد، بنابراین برای انتقال بلندگوها و ایجاد صدا به اندازه کافی قوی است. تقویت یک فرایند دو مرحله‌ای است، که توسط یک Preamp و یک تقویت کننده نیرو انجام می‌شود.

Preamp

preamp معمولا در داخل سیستم صوتی قرار می‌گیرد و داده‌ها را از رادیو، سی دی پلیر یا منبع صوتی دیگر گرفته و آن را برای تقویت کننده نیرو آماده می‌کند. این فرایند شامل کمی تقویت سیگنال صوتی است، که باعث می‌شود آن را با ورودی آمپلی فایر سازگار کنید و از مقاومت در برابر نویز که می‌تواند از سایر الکترونیک‌های یک وسیله نقلیه تایید شود، اطمینان حاصل کند. تقویت کننده قدرت سپس سیگنال سطح پایین پرامپ را می‌گیرد و به طور قابل توجهی آن را تقویت می‌کند تا بتواند بلندگوها را حرکت داده و صدا را ایجاد کند.

Preamps

بلندگوها

بلندگوها یک سیگنال الکتریکی تقویت شده را گرفته و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند، که مخروط بلندگو را به عقب و جلو حرکت می‌دهد، تا صدا ایجاد شود. صدا در واقع ارتعاشاتی در هوا است که می‌شنویم و مخروط بلندگو این لرزش‌ها را ایجاد می‌کند. گوش انسان این لرزش‌ها را در یک فرکانس از حدود 20 هرتز تا 20000 هرتز می‌شنود.

بلندگوها

ابتدایی‌ترین بلندگوها

ابتدایی‌ترین بلندگوهای خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که طیف کامل برای پوشش کل محدوده فرکانس باشد. اما با تلاش برای پوشاندن کل طیف فرکانس، پاسخ باس به طور کلی وجود ندارد و فرکانس‌های بالاتر کسل کننده است. شما می‌توانید با استفاده از مجموعه بلندگوهای اختصاص داده شده به دامنه کوچکتر صدا، تولید صدای دقیق‌تری داشته باشید.

ووفرها و ساب ووفرها

ووفرها و ساب ووفرها بلندگوهای بزرگی هستند که برای تکثیر فقط صداهای باس با فرکانس پایین طراحی شده‌اند. درایورهای میان رده به صورت مناسب فرکانس‌های میان رده را کنترل می‌کنند. برخی از سیستم‌ها آن را یک قدم جلوتر می‌گیرند و از یک درایور midband متخصص برای رفع فرکانس‌های مشکل‌آور بین باس کم و میانی استفاده می‌کنند. Tweeters کوچکترین درایور تخصصی است و فرکانس‌های سه گانه فوقانی را تولید می‌کند.

ساب وفرها

سیستم صوتی اتومبیل

در بسیاری از سیستم‌های صوتی اتومبیل ، دو بلندگو در اندازه‌های مختف در یک قاب ترکیب شده‌اند تا یک بلندگو دو طرفه ایجاد شود. به عنوان مثال، یک بلندگو کواکسیال یک تویتر کوچک را مستقیما در بالا و در همان محور همان یک ووفر کوچک سوار می‌کند. این یک بلندگو با برد کامل از دو درایور جداگانه ایجاد می‌کند. در سیستم‌های دقیق‌تر، طرح بلندگو ممکن است از یک یا چند ساب ووفر باشد که با درایورها، میانه‌ها هماهنگ است. بسیاری از سیستم‌های رده بالا همچنین از یک میانه یا یک توییت- یا هر دو در وسط خط به عنوان یک کانال مرکز برای تقویت صدای صوتی جلو استفاده می‌کنند.

شناخت سیستم‌های صوتی اتومبیل

واحد اصلی همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد، منبع صوتی را انتخاب کنید، میزان صدا را تنظیم کنید، آهنگ خاصی را که می‌خواهید بشنوید تعیین کنید یا ایستگاه رادیویی را که می‌خواهید گوش دهید انتخاب کنید.

تمام سیگنال‌های صوتی با واحد هدف شروع می‌شوند. این صدا را از هر دو سیگنال بالای هوا مانند رادیو و قالب‌های ضبط شده مانند CD و سایر رسانه‌های دیجیتال تولید می‌کند. اتومبیل‌ها معمولا دارای بلندگوهایی هستند که بلندگوها بسیار متفاوت از یک سیستم سینمای خانگی هستند، که در آن دستگاه‌هایی مانند پردازنده‌های سیگنال و آمپلی فایرها می‌توانند در واحدهای جداگانه متصل شده توسط یک کابل قرار بگیرند.

سیگنال

در اوایل الکترونیک اتومبیل، تنها گزینه سرگرمی تنظیم صدا سیگنال رادیویی AM بود. از این رو تنظیم بعدی، رادیو FM آمد. در کلان شهر‌ها، ایستگاه‌های رادیویی اکنون ممکن است رادیو HD را نیز پخش کنند. سیگنال HD نوآوری دیجیتالی با کیفیت بالا از برنامه نویسی استاندارد آنالوگ AM یا برنامه نویسی FM است. برخی از ایستگاه‌ها همچنین برنامه‌هایی کاملا جداگانه را در فرکانس‌های فرعی که فقط با یک تیونر HD در دسترس هستند پخش می‌کنند. البته واحد اتومبیل شما باید یک تیونر اختصاصی رادیو HD برای دریافت این پخش‌ها داشته باشد. خودروسازان بیشتر با وجود بهبود کیفیت صدا و ویژگی‌های اضافی، هنوز هم قابلیت HD Radio را به عنوان تجهیزات استاندارد یا به عنوان گزینه به وسایل نقلیه خود اضافه می‌کنند، حتی اگر مصرف کنندگان هنوز هم تا حد زیادی از HD بی اطلاع هستند.

سیگنال

آنتن

آنتن بخش مهمی از تیونر رادیویی است. سال‌هاست که آنتن یک دکل فلزی بود که بر روی بدنه بیرونی خودرو نصب شده بود. به تازگی بسیاری از خودروسازان برای آیرودینامیک بهتر و روانتر از آنتن سبک(باله کوسه) استفاده کرده‌اند. اگر هیچ یک از آنتن‌ها را روی وسیله نقلیه خود مشاهده نکردید، احتمالا مجموعه‌ای از سیم‌های نازک تعبیه شده در جلو یا شیشه پشتی وجود دارد، که به عنوان آنتن رادیویی عمل می‌کند.

آنتن خودرو

دستگاه پخش دیسک

دستگاه پخش دیسک جمع و جور اصلی‌ترین منبع صوتی غیر رادیویی در خودروهای امروزی است. برخی از واحدها می‌توانند CD نصب شده از راه دور را کنترل کنند. واحدهایی که هم سی دی و هم دی وی دی پخش می‌کنند نیز محبوب هستند، زیرا به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهند، که فیلم‌های DVD را بر روی صفحه نمایش‌های جداگانه در قسمت پشت و در جلو، به شرط پارک شدن ماشین پخش کنند. برخی از واحدهای دیگر، همچنین دارای یک درایو دیسک سخت هستند که می‌توانند فایل‌های موسیقی منتقل شده از CD یا DVD را ذخیره کنند. این درایوهای دیسک در اندازه 10 تا 30 گیگابایت هستند و در اندازه‌های بزرگتر امکان ذخیره موسیقی بیشتر وجود دارد.

دستگاه پخش دیسک

واحدهای مدرن

بیشتر واحدهای مدرن با استفاده از نوعی راه برای ادغام پخش کننده‌های موسیقی قابل حمل مانند ipod در سیستم صوتی ماشین ارائه می‌دهند. اساسی‌ترین اتصال دهنده aux-in jack است. شما یک کابل لوازم جانبی ارزان قیمت را به aux-in jack وصل می‌کنید، که به نوبه‌ی خود به ipod یا سایر پخش کننده موسیقی متصل می‌شود. یک راه حتی بهتر برای اتصال یک پخش کننده موسیقی قابل حمل از طریق درگاه USB است. باتری نیز هنگام وصل شدن از طریق USB شارژ می‌شود. اکثر اتومبیل‌های دارای درگاه USB فایل‌های موسیقی را مستقیما از یک درایو حافظه USB پخش می‌کنند.

بلوتوث

سرانجام، فناوری به نام صوتی بلوتوث می‌تواند فایل‌های موسیقی را از یک دستگاه سازگار به سیستم صوتی اتومبیل ارسال کند، دقیقا همانگونه که بلوتوث برای تلفن از طریق هندزفون به شما امکان می‌دهد، صدای تماس گیرنده را از طریق بلندگوهای سیستم صوتی بشنوید.

در بعضی از اتومبیل‌ها نیز سوئیچ‌های فرمان وجود دارد که به راننده اجازه می‌دهد، تا از طریق دستورات صوتی سیستم صوتی را اداره کند و برخی حتی اجازه می‌دهند که راننده منابع صوتی را تغییر دهد یا ایستگاه‌های رادیویی و CD را فقط با فشار دادن یک دکمه و گفتن فرمان تغییر دهد.

عناصر صدا

برای ایجاد سیستم صوتی اتومبیل اجزای زیادی وجود دارد. درک نقش هر یک به شما امکان می‌دهد هنگام خرید یک ماشین جدید یا هنگام خرید اجزای صوتی جدید بعد از خرید برای ماشین فعلی خود، تصمیم صحیحی بگیرید.

رتبه‌بندی قدرت تقویت کننده

از آنجا که ما به بیشتر موسیقی‌ها به صورت استریو گوش می‌دهیم، تقویت کننده‌ها معمولا حداقل دو کانال دارند- چپ و راست. توان خروجی تقویت کننده در هر وات در هر کانال اندازه‌گیری می‌شود. امتیاز بیشتر برای یک آمپلی فایر به معنای قدرت بیشتر برای بلندگوها و به نوبه‌ی خود صدای بلندتر است. استاندارد صنعت برای به دست آوردن رتبه‎‌های وات تقویت کننده، RMS است. این مخفف عبارت Root Mean Square است و یک معادله ریاضی برای اندازه‌گیری بزرگی سیگنال خروجی است.

آمپلی فایرها

آمپلی فایرها احتمالا سوء تفاهم‌ترین قسمت سیستم صوتی اتومبیل هستند. اما این مولفه‌های مهم باعث ایجاد تفاوت بین صدای خوب و عالی در یک سیستم صوتی می‌شود و دانستن کمی در مورد تقویت‌کننده‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا صدای عالی در اتومبیل خود داشته باشید.

آمپلی فایرها

صدا چیست؟

برای درک اینکه چگونه یک بلندگو صدا را ایجاد می‌کند، به درک این که صدا موجی از فشار است که از طریق هوا حمل می‌شود کمک می‌کند. هنگامی که چنین امواج فشار وارد گوش شما می‌شوند و باعث لرزش آن می‌شوند، مغز این را به عنوان صدا تعبیر می‌کند. این باعث می‌شود درک آنچه بلندگو انجام می‌دهد آسان باشد. این لرزش است و فشار در هوا ایجاد می‌کند که ما به عنوان صدا می‌شنویم. این امواج صوتی یا ارتعاشات با چند بار در هر ثانیه اندازه‌گیری می‌شوند. فراوانی امواج صوتی در هرتز بیان شده است، همچنین به عنوان چرخه در ثانیه شناخته می‌شود. هرچه فرکانس این ارتعاشات کمتر باشد، سرعت صدا پایین‌تر است. هرچه فرکانس این ارتعاشات بیشتر باشد سرعت صدای آن بیشتر خواهد بود.

شنوایی انسان

شنوایی انسان به محدوده مشخصی از فرکانس‌ها، معمولا از 20 تا 20 هزار هرتز محدود می‌شود. بیشتر افراد با افزایش سن، به خصوص فرکانس‌های بالاتر، کم شنوایی را تجربه می‌کنند. قرار گرفتن در معرض سر وصدای بسیار بلند، به همان اندازه می‌تواند باعث کاهش شنوایی شود. دامنه یا بلندی صدا در دسی بل اندازه‌گیری می‌شود.

شنوایی انسان

بلندگو چیست؟

حال که شما می‌فهمید که یک بلندگو، فشاری را که ما از آن به عنوان صدا درک می‌کنیم ایجاد می‌کند. بیایید ببینیم که چگونه خود بلندگو کار می‌کند. بلندگو نیز مبدل نامیده می‌شود. زیرا انرژی الکتریکی را از تقویت کننده به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند، یعنی حرکت مخروط بلندگو است. آن حرکت مخروطی فشار صوتی را که می‌شنویم ایجاد می‌کند. آمپلی فایرهای صوتی دارای خروجی‌های مثبت و منفی هستند که از طریق سیم بلندگو به پایانه‌های ورودی یک بلندگو متصل می‌شوند. جریان متناوب از تقویت کننده سپس از طریق سیم پیچ، که سیم پیچ صدا نامیده می‌شود، هدایت می‌شود. که از طریق این سیم‌ها به بلندگو متصل می‌شود. سیم پیچ صدا درقسمت انتهایی کوچکتر و خمیده مخروط پیچیده شده است. مخروط داخل یک آهنربای ثابت روی قاب بلندگو معلق است.

جریان از تقویت کننده یک میدان الکترومغناطیسی در اطراف سیم پیچ صدا ایجاد می‌کند. از آنجا که آهنربا روی قاب بلندگو در جای خود ثابت است و سیم پیچ صدا می‌تواند آزادانه حرکت کند، جریان متناوب از آمپلی فایر مخروط بلندگو را برای ایجاد صدا حرکت می‌دهد.

در این قسمت ما بحث خواهیم کرد، که در هنگام خرید یک ماشین جدید چه چیزی را باید در سیستم صوتی جستجو کنید

قدرت کافی( Ample power):

دردستگاه صوتی اتومبیل‌ها، همانطور که در این بخش از تقویت کننده صحبت کردیم، قدرت کافی از مهمترین عوامل در تولید صدا با کیفیت بالا است. حتی بهترین بلندگوها وقتی توسط یک آمپلی فایر تحت فشار قدرت ایجاد می‌شوند، وحشتناک به نظر می‌رسند باعث ایجاد امواجی می‌شوند.

ورودی کمکی( Auxiliary input):

یک جک کمکی که به شما امکان می‌دهد، یک وسیله موسیقی قابل حمل مانند ipod را با استفاده از یک کابل جانبی به آن وصل کنید، در اکثر سیستم‌های صوتی به یک ویژگی مشترک تبدیل شده است و این امکان را فراهم می‌کند که تقریبا هر پخش کننده موسیقی در سیستم صوتی اتومبیل یکپارچه شود، اگرچه برای دسترسی به محتوا باید از کنترل‌های موجود در دستگاه استفاده کنید؛ تا در حین رانندگی حواس پرتی ایجاد نشود.

بلوتوث صوتی( Bluetooth):

به همان روشی که فناوری هندزفری، بلوتوث تماس را به سیستم صوتی منتقل می‌کند تا بتوانید صدای تماس گیرنده را از طریق بلندگوها بشنوید، صدای بلوتوث بی سیم موسیقی را از یک دستگاه سازگار به سیستم صوتی پخش می‌کند. اما کنترل معمولا محدود به حجم بالا یا پایین و جستجوی جلو یا عقب است.

کنترل‌های روی فرمان( Controls on the steering):

این کار به شما امکان می‌دهد، عملکردهای اصلی مانند بالا رفتن، پایین آمدن صدا، تنظیم رادیویی یا موسیقی را به جلو، عفب بکشید و منابع صوتی را بدون اینکه دستان خود را از فرمان جدا کنید انجام دهید.

صفحه قابل خواندن آسان( Easy-to-read):

دستگاه صوتی اتومبیل‌ها دارای نمایشگر سیستم صوتی نیز برای عملکرد ساده و ایمن خصوصا هنگام رانندگی است که بسیار مهم می‌باشد. اطمینان حاصل کنید، که صفحه نمایش میزان دید در معرض تابش نور خورشید و همچنین شب را بررسی می‌کند.

ساب ووفر جداگانه(Separae subwoofer):

باس خوب پایین برای سیستم صوتی عالی یک ضرورت است. بلندگوهای کوچکتر نمی‌توانند صداهای واقعی با فرکانس پایین را تولید کنند، بنابراین برای این سیستم واقعا به یک ساب ووفر جداگانه احتیاج دارد.

USB port

دستگاه پخش صوتی اتومبیل، دارای یک درگاه USB راه بهتری برای ادغام یک پخش کننده موسیقی قابل حمل در یک سیستم ارائه می‌دهد. به طور معمول می‌توانید از کنترل‌هایی برای کنترل دستگاه استفاده کنید و در حالی که باتری دستگاه نیز در هنگام اتصال به درگاه USB متصل می‌شود. همچنین می‌توانید یک درایو فلش USB را وصل کنید و فایل‌های موسیقی ذخیره شده روی آن را پخش کنید.

فرمان صوتی( Voice command):

امکان کار کردن سیستم شما با با دستور صوتی راحت‌ترین و ایمن‌ترین روش برای کنترل یک سیستم صوتی است. بهترین سیستم‌های فعال شده با صدا همچنین به شما امکان می‌دهد ایستگاه‌های رادیویی، آهنگ‌های CD را تغییر دهید یا حتی آهنگ‌های خاص، هنرمندان، آلبوم‌ها و لیست‌های پخش را در یک پخش کننده موسیقی متصل فراخوانی کنید. در این مقاله درباره‌ی امکانات و کارایی‌های دستگاه صوتی اتومبیل معرفی شدند، از اینکه مقاله‌ی ما را همراهی کردید نهایت تشکر را داریم.

برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه کلیک نمایید.