معرفی انواع دریل‌ها و کارایی آنها

همراهان ودوستان گرامی، برای آگاهی و اطلاعات بیشتر در مورد  ابزار آلات‌های صنعتی سایت بانه‌ هفت نارنج را همراهی کنید. با تشکر.

انواع مختلفی از ابزارها‌ی صنعتی وجود دارند، که برای تجارت ابزارها‌ی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی دیگر برای صنایع تخصصی مانند نجاری و صنایع اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.ابزارها‌ی صنعتی به ویژه با استفاده از مواد با کیفیت بالا تولید می‌شوند، تا دوام و توانایی تحمل کاربردها‌ی صنعتی را داشته باشند. انواع ابزارها‌ی مورد استفاده، در یک صنعت ممکن است به دلیل انواع مختف کارهایی که در صنایع مختلف انجام می‌دهند،با دیگری متفاوت باشند.

با این حال، برخی از ابزارها تقریبا در تمام صنایع یافت می‌شوند، زیرا در مجموعه‌ای از برنامه‌ها استفاده می‌شوند. در حالی که بسیاری از ابزارها‌ی صنعتی وجود دارد، که می‌توان آنها را به طور گسترده به دو قسمت دسته‌بندی کرد:

  • ابزار قدرت صنعتی:
  • ابزار دستی صنعتی:

ابزاردستی صنعتی

شامل: اسکنرها، درایورها‌ی پیچ، انبردستها، چکش‌ها، مجموعه‌های مهره‌ای، ابزار اندازه‌گیری، اره‌ها، دریل‌های دستی و ابزارها‌ی تشکیل دهنده پرونده است، که آنها اساسا در پروژه‌های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسپانرها و تارها در بسیاری از صنایع استفاده می‌شوند.بنابراین کارگران به تعدادی از آنها برای بستن و شل کردن اندازه‌های مختلف پیچ و مهره نیاز دارند.

مجموعه ابزار همچنین دارای کلیدها‌ی آلن است، این‌ها دقیقا مانند اسپنرها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و برای بستن و شل کردن پیچ‌هایشکل شش ضلعی استفاده می‌شوند.

انبردستی، برای گرفتن سر پیچ‌ها به طور محکم و پیچاندن، خم کردن و برش کابل و سیم استفاده می‌شود، چکش‌ها در اصل در شکل دادن به فلز، ضربه زدن، علامت‌گذاری نقاط مته و از بین بردن پیچ‌های محکم استفاده می‌شوند.ابزار اندازه‌گیری مانند نوار اندازه‌گیری برای اندازه‌گیری اتاق‌ها، برش چوب یا فلز به طول و ببرسی ابعاد روی مبلمان استفاده می‌شود.

ابزارها‌ی قدرت صنعتی

ابزارهای قدرت صنعتی زیادی وجود دارد، که بیشتر آنها برای کار با فلز طراحی شده‌اند. ابزار قدرت متداول در صنعت مته‌ها هستند.از دیگر ابزارها‌ی قدرت صنعتی، مانند دستگاه تراش و فرز برای برش،شکل دادن و قطعات فلزی استفاده می‌شود. دیگر ابزارها‌ی قدرت صنعتی‌، آسیاب‌های برقی هستند، که برای تیزکردن ابزار دستی صنعتی استفاده می‌شوند‌.

ابزارها‌ی صنعتی، بسیاری وجود دارند که برای کاربردها و فرایندهای صنعتی مختلقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارها توسط تولیدکنندگان مختلف ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. خرید ابزارهایی که نه تنها از کیفیت بالا برخوردار هستند، بلکه دئام بالایی دارند.

انواع ابزارآلات صنعتی

  • دریل: 17 نوع مته و کاربردهای آن‌ها

دلایل زیادی وجود دارد، که شما ممکن است بخواهید سوراخ کاری کنید. سوراخ‌ها برای اجرای کابل‌های برقی عالی هستند. آن‌ها همچنین به شما این امکان را می‌دهند تا دو شی را با یک مجموعه مهره و پیچ وصل کنید.یا اگر درحال باغبانی هستید، ممکن است بخواهید سوراخ‌هایی برای زهکشی ایجاد کنید. مته‌های مختلف زیادی در بازار وجود دارد.نحوه‌ی سوراخ کردن مواد خاص به شدت به قطعه‌هایی که وصل می‌کنید بستگی دارد، اما این قطعه‌ها از نظر قدرت مته نیازهای خاصی خواهد داشت. دانستن آنچه که دریل‌های مختلف ارائه می‌دهند هنگام سرمایه‌گذاری پول بسیار هم است.

  • دریل اصلی

داشتن مته معمولی مانند داشتن چکش یا چند پیچ گوشتی، معمولی  نیست. اما یک دریل اصلی یک ابزار مفید است. فقط باید بدانید که چگونه آن را تهیه کنید و قطعات مناسب را داشته باشید.

مته دست Eggbeater

تا زمان ظهور ابزارهای ارزان قیمت، این دریل انتخابی در بیشتر خانه‌ها بود.این یک طراحی ساده است که می‌توانید خیلی سریع سوراخ چوب را بخورد، اما در مورد مواد سختتر واقعا محدود است.این بهترین کار با قطعه‌های اساسی است.

Eggbeater’ hand drill
Eggbeater’ hand drill

مته فشار(Push drill)

عملکرد این ابزار دستی بسیار ساده است. کمی پچسپید، آن را به نقطه‌ای که می‌خواهید سوراخ کنید فشار دهید و بگذارید کار خود را انجام دهد. از آن استفاده نکنید،زیرا آنقدر قدرتمند نیست.تنها اگر شما نیاز به ایجاد سوراخ در تخته و یا دیوار خشک دارید، این انتخاب خوبی است.

Push drill
Push drill

مته بی‌سیم (Cordless drill)

اگر اتفاقا پیچ گوشتی بی‌سیم دارید، این احتمال وجود دارد، که این یک دریل پایه بی‌سیم باشد.همه چیزهایی که شما نیاز دارید چند قسمت اصلی دریل است.تا زمانی که شارژ خوبی در باتری داشته باشید، می‌تواند بیشتر سوراخ‌هایی مورد نیاز خود را حفر کند.

Cordless drill
Cordless drill
  • دریل دستی

کار مته به طور طبیعی خود را به ابزارهای‌ دستی مجهز می‌کند. در حقیقت شما می‌توانید اکثر حفاری‌ها را با یک پیچ گوشتی/ مته ترکیبی بی‌سیم انجام دهید که قبلا مورد بررسی قرار داده‌ایم. اگر کارهایی انجام می‌دهید که کمی متفاوت به آن نیاز دارد، با این وجود طیف وسیعی از گزینه‌ها را انتخاب کنید

مته برق ریسمان‌دار

بزرگترین مزیتی که یک دریل برق ریسمان‌دار نسبت به یک بی‌سیم دارد، قدرت پایدار است. تا زمانی که ریسمان کافی داشته باشید، می‌توانید سوراخ کنید. اگر از مته بی‌سیم استفاده می‌کنید، باید شارژ باتری را رعایت کنید.

 Corded power drill
Corded power drill

مته دورو یا برگشت پذیر

یک دریل برگشت پذیر یا دورو به شما امکان می‌دهد، عملکرد آن را در جهت عقربه‌های ساعت تا خلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید.این  در مورد سوراخ‌های حفاری فایده‌ای ندارد، اما اگر از قدرت اضافه شده دریل برای فشار در پیچ‌های دشوار استفاده می‌کنید، کاربرد دارد.

Reversible drill
Reversible drill

مته‌ ضربه‌ای (Impact drill)

مته‌های ضربه‌ای برای کارهای سنگین عالی هستند.آن‌ها چرخش بیشتری دارند  و باعث می‌شوند که قدرت برش کمی بیشتر، به تیغه‌ی دریل پیچش داده شود. اگر می‌خواهید سوراخ‌های را از روی چوب مخصوصا سخت یا گره‌دار سوراخ کنید، این تنها ابزاری است که کار را انجام می‌دهد.

Impact drill
Impact drill

دریل چکشی (Hammer drill)

تفاوت بزرگ دریل ضربه و مته چکش در این است که دریل‌های چکش نیروی بیشتری را از پشت به جای در امتداد سمت پره اعمال می‌کنند. مثل ضربه زدن به پشت تیغه با چکش حین تمرین است. این ابزار برای کمی در کارهایی مانند سنگ تراشی بسیار عالی است.

Hammer drill
Hammer drill
  • دریل دسته‌ای-D

دریل‌های چکش سنتی دارای گیرنده تپانچه هستند. قرار دادن یک دستگیره D در پشت، به جای اینکه در زیر آن خالی باشد، کنترل بیشتری را به کاربر می‌دهد.این امر باعث می‌شود که مته دسته D احتمالا سنگین‌ترین تمرینات دستی باشد.

D-handle drill
D-handle drill

Breast drill

Breast drill صرفا به استحکام دست و مچ دست کاربر متکی است. یک مته Breast drill یک قسمت را به پشت ابزار اضافه می‌کند تا فرد با استفاده از آن بتواند در هنگام حفاری قدرت کل بدن خود را اضافه کند.

Breast drill
Breast drill

مته بریس(Brace drill)

این نوع دریل که در درجه اول برای ساخت چوب ساخته شده است. دارای یک دسته در پشت با یک دستگیره u شکل است، که با چرخش آن نیرو تولید می‌کند. این قدرت بیشتری نسبت به یک مته دستی سنتی ایجاد می‌کند.

Brace drill
Brace drill
  • دریل‌های پنوماتیک (Pneumatic Drills)

ابزارهایی که از طریق هوای فشرده کار می‌کنند، معمولا قدرتمندترین ابزار هستند. اگر مجبور به سوراخ‌هایی عمیق در مواد متراکم هستید، می‌توانید یکی از این موارد را بررسی کنید.

مته مستقیم هوا (Straight air drill)

برای کار در فضاهای محدود طراحی شده است. دریل مستقیم یک ابزار دستی کوچک است. می‌توانید این مته‌ها را با قیمت مناسب خریداری کنید.

Straight air drill
Straight air drill

مته پنوماتیک دسته اسلحه (Gun handle pneumatic drill)

این نوع ابزار ممکن است، کمی قدرتمندتر از آنچه برای اکثر پروژه‌های چوبی که به آن نیاز دارید باشد. اما اگر نیاز دارید سوراخ‌هایی را از طریق فلز یا چوب‌های ضخیم سوراخ کنید، آن‌ها انتخاب خوبی هستند.

پرس‌های مته از هر ابزار دستی دیگر قدرتمندتر هستند. این ابزار‌ها برای پانچ سوراخ در مواردی مانند فلزات بهترین هستند.

Gun handle pneumatic drill
Gun handle pneumatic drill

دستگاه مته قابل حمل( Portable drill press)

این دستگاه‌های مته به اندازه کافی سبک هستند. که می‌توانید، آن‌ها را به جایی  که نیاز به کار دارید منتقل کنید.

Portable drill press
Portable drill press

دستگاه پرس (Drill press)

اگر در کارگاه خود به تمرین مته سنگین احتیاج دارید، این نوع دستگاه مته بسیار ارزشمند است. اگر یکی از این موارد را در نظر می‌گیریداطمینان حاصل کنید که چگونه می‌خواهید، آن را در روی زمین بگذارید. همچنین برای کار خود بتوانید قسمت خاصی را به خود اختصاص دهید.

Drill press
Drill press
  • دریل تخصصی (Specialty Drills)

مواقعی وجود دارد که ممکن است، شما نیاز به حرکت منحصر به فرد داشته باشید، یا شاید لازم باشد انواع سوراخکاری داشته باشید. در این صورت شما به یک مته تخصصی احتیاج دارید، یا باید بدانید که چگونه مته را مجددا متناسب با نیاز خود استفاده کنید.

Dentist’s drill

این دریل‌ها که با تیغه‌های کاربید تنگستن مسلح شده است، برای ایجاد سوراخ‌هایی، که برای از بین بردن مواد داخل آن در نظر گرفته شده است. اگر آنها از سیستم هوا استفاده می‌کنند، لزوما مناسب کمپرسور هوا نیستند. اما اگر واقعا به چنین سوراخ‌هایی نیاز باشد گزنه‌ای مناسب هستند.

Dentist’s drill
Dentist’s drill

دریل جمجمه‌ای ( Cranial drill )

دریل‌های حلقوی برای برش سوراخ‌های در استخوان، طراحی شده است. تعداد کمی از افراد خارج از حرفه‌های پزشکی  دلیل داشتن یکی از این موارد را دارند، اما اگر کارهای فوق تخصصی انجام دهید، که نیاز به سوراخ کردن مواد متراکم دارد، ممکن است گزینه‌ای جذاب باشد.

Cranial drill
Cranial drill

گیملت ( Gimlet)

گیملت‌ها مته‌های خاصی برای نجاری هستند. آن‌ها قبلا برای ایجاد سوراخ‌های بسیار کوچک در چوب، بدون خطر استفاده می‌کردند. اگر با چوب با ضخامت و مقاومت کم کار می‌کنید که در صورت استفاده از ابزار ممکن است تقسیم شود، این ابزار دستی کوچک که به استحکام مچ دست خود متکی است،ممکن است گزینه خوبی باشد.

Gimlet
Gimlet

از این که مقاله‌ی ما را همراهی کردید، با تشکر.

برای مراجه به سایت اصلی، روی لینک مربوطه مراجعه کنید.