منظور از تلویزیون هوشمند یا smart tv چیست و چه کاربردی دارد ؟

همانند گوشي هاي هوشمند ، تلويزيونهاي هوشمند نيز سرويس هاي اينترنتي زيادي را ارائه مي دهند كه تلويزيونهاي معمولي نمي توانند اين كار را بكنند  و اين به دليل وجود كامپيوتريست كه داخل آنها تعبيه شده . اين تلويزيونها داراي برنامه هاي كاربردي يا همان app، پخش ويدئو و صوت آنلاين ، گشت و گذار در اينترنت ، بازي و احتمالا ويژگي بسيار مهم Internet Protocol Televisionيا IPTVهستند .

IPTV يك نوع مشخصي از استاندارد ويدئوي اينترنتي است اما فعلا در حال حاضر به عنوان فرم كوتاه براي پخش ويدئو هاي اينترنتي در تلويزيون استفاده مي شود . البته اين ويژگيها زيادهم جديد نيستند و از سال 2005 بخشي از تلويزيونهاي توليدي را شامل مي شدند .

چطور تلویزیون هوشمند به اینترنت متصل می شود؟

تمام تلویزیون های هوشمند دارای پورت شبکه Ethernet هستند و از طریق کابل شبکه قادرند به اینترنت متصل شوند. علاوه بر این برخی از تلویزیون های هوشمند قادرند به شبکه های بی سیم نیز متصل شوند. در واقع اتصال تلویزیون های هوشمند مشابه اتصال نوت بوک به اینترنت است.

برخی از تلویزیون های هوشمند امکان اتصال به شبکه بی سیم را بصورت داخلی ندارند ولی می توان با خرید یک سخت افزار اضافی که حدود 100 دلار قیمت دارد به شبکه بی سیم متصل شد. به هر حال روش پیشنهادی ما اتصال از طریق پورت Ethernet و کابل شبکه است چون ارتباط شبکه پایدارتر خواهد بود.

آیا نرم افزارهای Smart TV در تلویزیون برندهای دیگر نیز اجرا می شوند؟

متاسفانه، تمام تلویزیون های هوشمند سیستم عامل خاص خود را دارند و در واقع نرم افزارهای هر کدام تنها در خود آن تلویزیون قابل اجراست. البته خوشبختانه Smart TVها نرم افزار خاصی دارند که برروی ابزارهای اندرویدی و یا iOS نصب می شوند و کنترل تلویزیون از طریق تلفن هوشمند و یا تبلت  امکان پذیر می شود.

آیا نرم افزارهای Smart TV در تلویزیون برندهای دیگر نیز اجرا می شوند؟
آیا نرم افزارهای Smart TV در تلویزیون برندهای دیگر نیز اجرا می شوند؟

با تلويزيون هوشمند چه كار مي توانم انجام دهم ؟

صرفنظر از ناتواني در EMAILو پردازش كلمات ، تلويزيون هوشمند مثل كامپيوتر مي باشد به اين شكل كه مي توانيد در اينترنت بچرخيد ، ويدئو هاي يوتيوب را نگاه كنيد ، در شبكه هاي اجتماعي آپديت شويد . برخي از اين تلويزيونها مثل مدل سامسونگ از نرم افزار فلش پشتيباني مي كند و اين يعني لذت بيشتر در وبگردي .

اپليكيشن ها در تلويزيون هوشمند چگونه كار مي كند ؟

تمام اين تلويزيونها يك صفحه اصلي يا homeدارند كه در آنجا به تمام نرم افزار ها و امكانات TVدست پيدا مي كنيد . از همانجا مي تانيد به فروشگاه مجازي نرم افزارها كه فعلا بيشتر آنها مجانيست سر بزنيد .

اپليكيشن ها در تلويزيون هوشمند چگونه كار مي كند ؟
اپليكيشن ها در تلويزيون هوشمند چگونه كار مي كند ؟

آيا مي توان اپليكيشن ها را بين ديگر تلويزيون ها انتقال داد ؟

متاسفانه هر كدام از اين تلويزيونها به صورت مجزا يك محيط كاربري و سيستم عامل دارند كه براي يك تلويزيون يا دستگاه ديگر قابل تفسير نيست . در فروشگاه هاي اندرويد و اپل ، نرم افزارهايي براي كنترل سيستم عامل و اپليكيشن ها از هر جاي خانه موجود است .

چگونه تلويزيون هوشمند خود را كنترل مي كنم ؟

براي بيشتر مردم ، اسمارت فون يعني موبايلي كه صفحه نمايش تاچ يا لمسي دارد ، اما تلويزيون را نمي توان از فاصله نزديك تماشا كرد پس لزوما نبايد لمسي باشد بلكه مي توان با يك ريموت كنترل آن را هدايت كرد . LG’s Magic Motion remoteهمانند دسته كنترلي كنسول بازي نينتندو وي عمل مي كند و شما به راحتي مي توانيد گزينه هاي دلخواه خود را در صفحه نمايشگر انتخاب و اجرا كنيد .

چطور می توان تلویزیون هوشمند را کنترل کرد؟

بهترین راه برای کنترل تلویزیون های هوشمند استفاده از تلفن هوشمند است. تلفن های هوشمند به راحتی و با نصب نرم افزار مربوطه به Smart TV متصل می شوند و آن را کنترل می کنند. علاوه بر این تولید کننده های مختلف راه حل های متفاوتی را برای کنترل تلویزیون ارائه کرده اند بعنوان مثال سامسونگ و Vizio ریموت کنترل مشابه تلفن هوشمند به همراه برخی از Smart TVهای خود ارائه می دهند و یا ال جی از روش مشابه کنترلر Wiiاستفاده می کند.

چطور می توان تلویزیون هوشمند را کنترل کرد؟
چطور می توان تلویزیون هوشمند را کنترل کرد؟

اگر تلويزيون هوشمند نداشته باشم چه مي شود ؟

اگر يك تلويزيون جديد LCDيا LEDداريد كه هوشمند نيست مي توانيد با كمي هزينه يك دستگاه SET-TOP BOXبخريد كه به صورت Onboardهوشمند شده و مي تواند تلويزيون شما را به Smart TVتبديل نمايد . ضمنا توسط گوشي هوشمند خود و با نصب يك نرم افزار نيز مي توانيد تلويزيون خود را كنترل كنيد .