گوریلا‌گلاس

پخشی از اوقات زندگی بخشما به اسفاده از وسیال الکترونیکی کی‌گذرد و بسیاری از نیازهای خود را توسط این وسایل برآورده می‌کنیم، این وسایل در معرض خطر و آسیب قرار دارند و کارکرد و طول عمر بالا‌ی وسیله برای ما مهم است، مثلا برای محافظت از بدنه گوشی هوشمندمان از قاب گوشی استفاده می‌کنیم. در این بین وجود محافظ‌ای صفحه مانند گوریلاگلس رای گوشی، تلبت، مانیتور، و کالاهای مشابه نیازی ثابت است.

این نوع اقسام صفحه‌های محافظتی با ساختارها و کیفیت‌ها ی گوناگون در بازار موجود می‌باشدو در دسترس افرادقرار می‌گیرد. رقایت این شیشه‌های محافظتی در صنعت و تجارت به چشم می‌خورد و در این میان گوریلاگلس (Gorilla glass) توانسته است اعتماد افراد را جلب کند و مورد استقبال عموم قرار بگیرد.

ما در این مقاله می‎‌خواهیم شما را با ویژیگی‌ها و خصوصیات این نوع گلاس آشنا کنیم.

گوریلاگلس چیست؟

“گوریلا‌گلس یک پلاس نازک و سبک با مقاومت عالی و انعطاف پذیر بالا!”
gorilla glass فراورده‌ی کمپانی “corning” می‌باشد. نخستین بار در سال 2007 در نمایشگر سالانه محصولات مصرفی (CES) رونمایی شد و با ایجاد یک تحول در زندگی الکترونیکی بشر طرفداران بسیاری را پیدا کرده است.

Gorilla glass با مقاومت فوق‌العاده‌ای که حفظ سلامت وسیله را سبب می‌شود.چرا که سختی آن کلید،سکه و انواع دیگر وسایل فلزی بالاتر است و شما می‌توانید با اطمینان خاط گوشی خود را در جیب لباستان بگذارید!

این گلاس قابل استفده در انواع گوشی، تبلت، لپ تاپ و پخش کننده‌های چند رسانه‌ای می‌باشد. همچنین از این گلس در صفحه نمایش‌های HD و 3Dبه کار رفته است، زیرا این گلاس‌ها وضوح و شفافیت بسار خوبی دارند و تصویر خوبی برای وسیله الکترونیی ایجاد می‌کند.

ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از افراد ایجاد شود که چه عاملی سبب این پایداری و مقاومت بالا می‌شود؟

در ساخت گوریلا‌گلاس فرایندهای صنعتی و شیمیایی متعددی به کار رفته است که به طور مختصر به شرح آن می‌پردازیم:: برای تولید و ساخت شیشه‌های تجاری از سه منبع مواد استفاده می‌کندد که شامل دی‌اکسید و سنگ آهک و سدیم کربنات می‌باشد که شرکت corning استفاده از سلیسیوم‌دی‌اکسید را برای تولید gorilla glass مبنای کار خود قرار داده است، با ترکیب کردن سیلیسیم‌دی‌اکسید با مواد شیمیایی دیگر ورقه‎‌ای آلومینو‌سیلیکات قلیایی ایجاد می‌کنند که حاوی سدیم می‌باشند. این ورقه‌هارا در یک حمام مذاب پتاسیم قرار می‌دهند و در دمای 400 درجه‌ی سانتیگراد طبق پدیده‌ی انتشار یون‌های پتاسیم چایگزین سدیم در آلمینوسیلیکات قلیایی می‌شود.

شعاع یونی‌پتاسیم از سدیم بیشتر است، بنابراین سبب فشردگی بیشتر در ورقه‌ها می‌گردد و موجب مقاومت و پایداری بالای GORILLA GLASS می‌شود.

این محصول در مناطق مختلف مانند تایوان، ایالت متحده، آسان و کره تولید می‌شود و طبق آمار CORNING گوریلاگلس تاکنون حدود 4،5 میلیارد وسیله الکترونیکی را حفاظت کرده است.

مزایای گوریلاگلاس؟

یقیناً مزیت اول Corning gorilla glass مقاومت در برابر ضربه و آسیب است. گوریلاگلاس با روش‌های شیمیایی و در طی یک فرایند تبادل یونی مقاوم شده، که به واسطه این عمل لایه‌ای متراکم تا اعماق شیشه ایجاد می‌شود. این لایه مثل یک زره از ایجاد جلوگیری می‌کند.

همچنین در طی این فرایند شیشه به شکل استثنایی تمیز، لطیفف باسطحی ساف و شفافیت خارق‌العاده تولید می‌شود که در نتیجه گوریلاگلس به پوششی عالی برای صفحات نمایش لمسی تبدیل می‌کند . گوریلاگلس به حد کافی سخت است تا فشتر وارد بر سطح این گونه وسایل را تحمل کند، و به طرز استثنایی نازک، تا حساسیت صفحه و پاسخ دقیق به لمس را ممکن سازد. گوریلاگلس می‌تواند در ضخامت بین 0.4 میلی متر تا 2 میلی متر تولید شود، و شرکت ستزنده ادعا می‌کندحتی در زمان 0.4 میل متر هم برتری خود نسبت به دیگران مواد پوشش دهنده حفظ می‌کند.آشنایی بیشتر ما با این گوریل معروف به پایان رسید. در بخش نظران منتظر دیدگاه‌ها و تجارب شما هستیم، و امیدوارم گوریل گوشی شما همیشه سالم بماند.