Dolby Vision چیست؟

Dolby Vision چیست؟

Dolby Vision نام تجاری یک قالب ویدیویی با دامنه دینامیکی بالا HDR 4K است که توسط افرادی که Dolby Surround و همه جایگشت‌های بعدی آن را برای ما به ارمغان آورده‌اند، توسعه یافته و تبلیغ می‌شود. از فرمت Dolby HDR در تولید فیلم نیز استفاده می‌شود و آن را به یک برند حرفه‌ای و همچنین مصرف کننده تبدیل می‌کند. سایت هفت نارنج برای اینکه قابلیت Dolby Vision را درک نماید؟ این مطالب را با زبان ساده در اختیار خوانندگان عزیز قرار داده است.

دالبی ویژن این روزها همه جا است و می‌تواند نحوه تماشای همه چیز را تغییر دهد. در کنسول‌های بازی مانند S  Xbox One و Xbox One X، پخش کننده‌های Blu-ray 4K، تلفن‌های هوشمند iphone XS و iphone XS Max و البته در تلویزیون‌های برتر مانند Sony، LG، Panasonic قرار دارد.

بایگانی تلویزیون‌های سونی، ال جی و پاناسونیک به صورت زیر است و شما می‌توانید با کلیک نمودن بر روی آنها، به محصول مورد نظر دستیابی پیدا کنید:

دالبی ویژن
دالبی ویژن

اما دقیقا Dolby Vision HDR چیست، چه محتوایی معمولا در قالب یافت می‌شود و چه تفاوتی با تجربه مشاهده شما دارد؟ دنیای HDR می‌تواند گیج کننده باشد، به همین دلیل ما این راهنمای دقیق را برای ریشه‎‌یابی، در دسترس بودن و مزایای دالبی ویژن نسبت به قالب‌های رقابتی ارائه داده‌ایم.

پیشرفت Dolby Vision

دالبی ویژن پیشرفت کرده و در حال تغییر نسبت به تلویزیون‌هایی است که، در دهه گذشته به آن نیاز داشتیم. 4K پیکسل‌های اضافی به ما داده است، اما این HDR است که باعث شده آن پیکسل‌ها به شکلی که قبلا هرگز ندرخشیده‌اند واقعا بدرخشند.

همه تلویزیون‌های HDR با این فرمت پویا HDR ارائه نمی‌شوند. Dolby Vision از پتانسیل آن برای ارائه تصاویر رنگارنگ، پویا و حساب شده به صورت صحنه به صحنه استفاده می‌کنند. همه‌ی این‌ها در خانه در تلویزیون شما نشان داده می‌شود.

با جدیدترین فناوری Dolby Vision IQ نحوه نمایش روی صفحه را نیز تقویت می‌کند. با استفاده از سنسورهای روشنایی در تلویزیون‌های سطح بالا برای کالیبره کردن خودکار تنظیمات تصویر بسته به سطح نور اتاق این قالبی است که همچنان مورد استفاده است و در بازار قرار دارد.

دالبی ویژن یک قالب نسبتا جدید است، اما طبق آنچه ما تجربه کرده‌ایم، دقیقا همان چیزی است که سینمای خانگی برای مطابقت با صفحه نیاز دارد. در حال حاضر برای  آوردن به خانه در دسترس شماست.

Dolby Vision چیست؟
Dolby Vision چیست؟

Dolby Vision

Dolby Vision نوعی HDR است، احتمالا بعد از استاندارد HDR10 همه‌گیر که در همه تلویزیون‌ها و پخش کننده‌های HDR وجود دارد، دومین و محبوبترین است. اگرچه بسیاری از فناوری‌های خود را براساس استاندارد اولیه HDR بنا نهاده است، اما دالبی نقش اساسی را در توسعه آن داشت. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرمت HDR، پیشنهاد مطالعه قابلیت +HDR10 چیست؟؟ را به شما می‌دهیم.

پیشرفت اصلی از دید کاربر نهایی این است، که اطلاعات اضافی را در بالای سیگنال اصلی ویدیوی HDR10 قرار می‌دهد که شامل اطلاعات صحنه به صحنه است که تلویزیون‌های دارای قابلیت Dolby Vision می‌توانند برای بهبود نحوه ارائه تصاویر خود استفاده کنند. این به معنای روشنایی بهتر و سیاه پوستان تیره است و این تلویزیون‌ها را قادر می‌سازد تا طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در Rec نشان دهند.

Dolby Vision
Dolby Vision

آنچه باید در Dolby Vision مشاهده کنید

برای جلوگیری از تردید، Dolby Vision یک پلت فرم ویدیویی مجاز است، که برای پشتیبانی از آن به تمام لینک‌های زنجیره ویدیو احتیاج دارد. بنابراین خرید دیسک‌های Blu-ray Despicable Me 4K به خودی خود کافی نخواهد بود. شما همچنین به یک تلویزیون با قابلیت دریافت دالبی ویژن و یک دستگاه پخش Blu-ray 4K با قابلیت پخش دالبی ویژن نیاز خواهید داشت.

تمام تلویزیون‌های OLED ال جی و تلویزیون‌های سطح بالای Super UHD LCD دارای قابلیت DV هستند. بسیاری از دامنه تلویزیون‌های 2019 پاناسونیک مانند GZ1000، GX920، GX800،  GZ1500، GZ2000 نیز دارای پشتیبانی Dolby Vision است.

آنچه باید در Dolby Vision مشاهده کنید
آنچه باید در Dolby Vision مشاهده کنید

Dolby Vision دنیای جدیدی از رنگ‌ها

با ترکیب oppo 203  و LG OLED55C7، فیلم‌های Dolby Vision Despicable مجموعه‌ای بی نظیر از تن‌ها و ظرافت‌های رنگ را به نمایش می‌گذارد. همه چیز از رنگ پوست متحرک گرفته تا دیوارها و مکان‌های پس زمینه شامل تغییرات ظریف و دقت رنگی است، که شما در HDR10 به دست نمی‌آورید. علی رغم اینکه دالبی ویژن قادر به افزودن پیکسل بیشتر به تصاویر منبع 4K نیست، به تصاویر کمک می‌کند تا فورا با جزئیات و وضوح بیشتری به نظر برسند.

به نظر می‌رسد که این فناوری برجستگی‌های خالص‌تر و درخشان‌تری را از آنچه قبلا از LG OLED دیده‌ایم ارائه دهد، در حالی که صحنه‌های تاریک را با غنای بیشتری  جزئیات نور ظریف ارائه می‌دهد. در واقع به نظر می‌رسد بین تفاوت‌های ظریف نور در هر قسمت از تصویر دالبی ویژن تعریف بیشتری وجود دارد و به آن یک ظاهر پایدار، غنی، عمیق و جامدتر می‌دهد، که تقریبا سه بعدی در برابر تصویر صاف و دقیق HDR10 به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد تنظیماتی که Dolby برای OLED55C7 طراحی کرده است، کاملا خیره کننده نیستند، اما حرکات به طور تمیز و موثرتری نسبت به پردازش خود LG با HDR10 انجام می‌‍شود.

Dolby Vision دنیای جدیدی از رنگ‌ها
Dolby Vision دنیای جدیدی از رنگ‌ها

تفاوت HDR10 و Dolby Vision چیست؟

می‌توان HDR10 را استاندارد باز برای محتوای با دامنه دینامیکی بالا و تلویزیون‌ها دانست. تمام مجموعه‌های دارای برچسپ HDR باید توانایی اداره HDR10 را داشته باشند. این استاندارد اصول قالب را بیان می‌کند تا تلویزیون HDR بتواند مواد HDR را بخواند و به درستی پخش کند.

دستورالعمل‌های خاص یا فراداده موجود در برنامه‌های HDR به صفحه نمایش یا پخش کننده دیسک می‌گوید که چگونه می‌توان رنگ‌ها را نقشه‌برداری و میزان روشنایی را تنظیم کرد و این دستورالعمل‌ها اساسا برای کل برنامه ثابت هستند. HDR10 به این معنا نیز باز است که نحوه کدگذاری یا فشرده‌سازی فیلم‌ها را تعیین نمی‌کند.

برعکس دالبی ویژن دستورالعمل‌های خاص دیگری را برای سازگاری با قالب خود ارائه می‌دهد و در حقیقت مشخصات دالبی دستورالعمل‌هایی برای نحوه کدگذاری و رمزگشایی مواد Dolby Vision HDR در تولید فیلم، پخش تلویزیون و تلویزیون دارد. از نظر تلویزیون دالبی ویژن از نظر فنی بیشتر از HDR10 خواستار است.

تفاوت HDR10 و Dolby Vision چیست؟
تفاوت HDR10 و Dolby Vision چیست؟

HDR10 یا Dolby Vision کدام یک بهتر است؟

بستگی دارد. اگر دقیقا به مشخصات آن نگاه کنید، مجموعه‌های دالبی ویژن باید تصاویری پویاتر، روشن‌تر و زنده‌تر ارائه دهند. این تلویزیون‌ها باید از لحاظ فنی نسبت به مجموعه‌های HDR10 برتر باشند. دالبی ویژن دستورالعمل‌ها یا فرا داده‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند از صحنه‌ای به صحنه دیگر تغییر کنند، در هنگام فشار دادن کنتراست یا افزایش رنگ خاص به تلویزیون بگوید و علاوه بر این، حداکثر مشخصات Dolby برای تلویزیون‌های مصرفی برای عمق رنگ 12  بیتی برای 68 میلیارد رنگ ممکن است.

برای مقایسه HDR10 از یک مجموعه فرا داده ثابت استفاده می‌کند، به عنوان مثال تلویزیون‌ها در نحوه مدیریت صحنه‌های مختلف در یک فیلم خاص انعطاف پذیری کمتری دارند. HDR10 همچنین عمق رنگ 10 بیتی را برای حداکثر 1.07 میلیارد رنگ ممکن در نظر گرفته است.

HDR10 یا Dolby Vision
HDR10 یا Dolby Vision

چه تلویزیون‌هایی و دستگاه‌های پخش Blu-ray با Dolby Vision سازگار هستند؟

دالبی ویژن به سرعت در حال تبدیل شدن به استاندارد HDR واقعی برای تلویزیون‌های 4K است. تمام تولیدکنندگان اصلی از LG گرفته تا TCL مجموعه‌هایی را ارائه می‌دهند که سازگار باشند، این ویژگی را می‌توان در LG E7 OLED و Sony Bravia OLED XBR-65A1E تا انتخاب‌های مقرون به صرفه مانند TCL Roku TV 55P607 یا Hiserise 43H6D می‌توان پیدا کرد

چه تلویزیون‌هایی و دستگاه‌های پخش Blu-ray با Dolby Vision سازگار هستند؟
چه تلویزیون‌هایی و دستگاه‌های پخش Blu-ray با Dolby Vision سازگار هستند؟

آیا Dolby Vision تفاوتی در کیفیت تصویر ایجاد می‌کند؟

اگرچه ممکن است، نتوانید به عنوان مثال همه آن میلیارد رنگ‌ها راببینید، اما تفاوت اساسی در انتقال بین رنگ‌ها، مانند غروب خورشید است. با رنگ‌های کمتری به جای شیب رنگی صافی که مجموعه‌های HDR می‌توانند ایجاد کنند، نوارها یا خطوطی در سراسر صفحه مشاهده می‌کنید، با محتوای HDR پویایی و احساس واقع گرایی بیشتری نیز در صحنه‌هایی که رنگ غنی دارند وجود دارد.

آیا Dolby Vision تفاوتی در کیفیت تصویر ایجاد می‌کند؟
آیا Dolby Vision تفاوتی در کیفیت تصویر ایجاد می‌کند؟

همراهان گرامی برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه کلیک نمایید.