QLED چیست؟

QLED چیست؟

 QLED یک فناوری پنل که در تلویزیون‌های سامسونگ (SAMSUNG) استفاده می‌شود. این یک گام بالاتر از تلویزیون‌های Ulttra HD معمولی سامسونگ است. اگر به دنبال یک تلویزیون جدید هستید، تلویزیون‌های QLED سامسونگ رنگ و کنتراست را به شدت بهبود بخشیده‌اند. در ابتدا ممکن است، فناوری پیشرفته تلویزیون QLED سامسونگ گیج کننده به نظر برسد، اما ما اینجا هستیم تا همه چیزهایی را که باید در مورد QLED بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و مطمئن شدن از خرید خود به سایت هفت نارج مراجعه نمایید.

این شامل آنچه می‌توان از فناوری‌ QLED TV انتظار داشت می‌شود. تفاوت آن با سایر فناوری‌های پانل‌هایی که در حال حاضر می‌توانید خریداری کنید، از جمله دستگاه‌های LCD و OLED و اینکه آیا گزینه مناسبی برای شما است یا نه متفاوت می‌باشد. برای شروع، QLED یک فناوری پنل اختصاصی است، که فقط برای بهترین تلویزیون‌های سامسونگ تولید شده است.

برچسپ QLED  را در چند مارک تلویزیونی دیگر، یعنی TCL و Hisense پیدا خواهید کرد، اما به طور کلی به تلویزیون سامسونگ اشاره دارد. این روزها چند تلویزیون 8K را نیز شامل می‌شود، مانند Samsung Q800T و Q950TS اگرچه بیشتر QLEDها هنوز تلویزیون‌های 4K هستند. آنچه پنل‌های QLED را از بقیه متمایز می‌کند، استفاده از فیلتر نقطه کوانتومی فلزی است، که هم رنگ و هم کنتراست صفحه را افزایش می‌دهد.

این بدان معنی است که قابلیت‌های تصاویر HDR و 4K در مقایسه با سایر LEDها و LCD نقطه‌ای غیرکوانتومی افزایش می‌یابد. اما ویژگی‌های QLED بیش از صفحه نمایش خارق‌العاده است. به عنوان مثال مدل‌های تلویزیون QLED اکنون شامل دستیار مجازی Bixby سامسونگ و همچنین یک حالت محیطی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا بهتر در اتاق شما ترکیب شوند.

QLED
QLED

QLED

این روزها این فناوری پیشرفته پنل تلویزیون را می‌توان در بسیاری از تلویزیون‌های جدید و برتر مشاهده کرد و ما تعجب نمی‌کنیم که شاید بخواهید بیشتر بدانید. QLED مخفف دیود ساطع کننده نور نقطه کوانتومی است، یک عنصر دیود ساطع کننده نور کوانتومی مناسب، نور خاص خود را ساطع می‌کند. در حالیکه جدیدترین تلویزیون‌های سامسونگ مانند هر تلویزیون LED- LCD دیگر از نور پس زمینه LCD جداگانه استفاده می‌کنند.

تلویزیون QLED چگونه کار می‌کند؟

برای شروع، همه تلویزیون‌های QLED دارای فیلتر نقطه کوانتومی هستند. این فیلتر‌ها از ذرات ریز نیمه رسانای کریستالی ساخته شده است، که می‌توان دقیقا از نظر خروجی رنگ آن‌ها را کنترل کرد، این فیلتر‌ها جایگزین فیلترهای رنگی قرمز، سبز و آبی می‌شوند که تلویزیون‌های قدیمی استفاده می‌کردند. این فیلتر اکنون همچنین از یک ترکیب آلومنیوم برای کمک به کارایی و در نتیجه روشن‌تر کردن نقاط در نور عبور می‌کند و باعث ایجاد رنگ وسیع‌تر و دقیق‌تر می‌شود.

سامسونگ می‌گوید که تلویزیون‌های QLED آن از فیلترهای جدید برای نمایش 100% پوشش فضای رنگی P3/DCI استفاده می‌کنند و این کارایی آن را از هر میزان روشنایی حفظ می‌کنند. در حقیقت آن‌ها بسیار روشن هستند، به طوری که تلویزیون‌های QLED سامسونگ می‌توانند حداکثر روشنایی 4000 نیت را در مجموعه‌های برتر خود مدیریت کنند.

در نظر گرفتن 1000 نیت برای تولید HDR مورد نیاز است که بسیار روشن است و بسیار بالاتر از سطح زیر 1000 نیت در تلویزیون‌های OLED است. پیشرفت‌های جدید در ساختار صفحه پیکسل همچنین به این معنی است که مدل‌های 2019 و بالاتر برای مشاهده خارج از محور به مراتب بهتر هستند. برای یک محیط اتاق نشیمن این می‌تواند نقطه بزرگ فروش QLED باشد.

تلویزیون QLED چگونه کار می‌کند؟
تلویزیون QLED چگونه کار می‌کند؟
از سری تلویزیون‌های کیولد سامسونگ در سال 2020 می‌توان به تلویزیون‌های زیر اشاره نمود:
  1. تلویزیون کیولد 55Q95T
  2. تلویزیون 65Q70T
  3. تلویزیون 75Q70T
  4. تلویزیون 58Q60T
  5. تلویزیون 65Q60T
  6. تلویزیون 75Q70T

QLED در مقابل LED

نوآوری‌های QLED سیاهی‌های عمیق‌تر، رنگ‌های بهتر و زاویه دید گسترده‌تر و همچنین مشکلات فناوری LED و  LCD را برطرف می‌کند. اما این‌ها همان مشکلاتی هستند که سال به سال توسط سازندگان برطرف می‌شوند. فقط بررسی‌های آینده نشان می‌دهد که آیا در واقع QLED گام مهمی به جلو از صفحه‌های LCD-LED سنتی است. اما احتمال اینکه با مجموعه‌های جدید سامسونگ شاهد برخی پیشرفت‌های واقعی در این زمینه‌ها باشیم بسیار خوب است.

QLED از پیکسل‌هایی استفاده می‌کند که نور خاص خود را ساطع می‌کنند،اما نمایشگرهای OLED فقط توسط رقیب ال جی سامسونگ تولید می‌شوند و اکنون توسط سونی و فیلیپس و پاناسونیک هم استفاده می‌شوند. شکی نیست که QLED، در حال حاضر از نظر روشنایی یک مزیت دارد، اما اگر به دنبال تغیییر پارادایم در کیفیت تصویر هستید و نسل بعدی فناوری نمایش OLED هنوز پیشرو است.

دومی برای دستیابی به نسبت کنتراست بهتر و سیاهی‌های غنی‌تری که LED-LCD هرگز قادر به برخورد با آن‌ها نیست، فیلتر نقطه کوانتومی از پیکسل‌های منفرد روشن استفاده می‌کند. شما می‌توانید بهترین دسته را در بهترین تلویزیون‌های OLED ما نیز مشاهده کنید.

QLED در مقابل LED
QLED در مقابل LED

تلویزیون‌های QLED  چه مدت دوام می‌آورند؟

خود سامسونگ برای تلویزیون‌های QLED خود یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته است و می‌گوید شما می‌توانید انتظار داشته باشید که تلویزیون QLED تقریبا 7-10  سال برای شما دوام بیاورد قبل از اینکه شاهد نوعی تخریب بصری باشید.

سامسونگ می‌گوید که به طور متوسط بر اساس استفاده معمول، مصرف کنندگان انتظار دارند که کیفیت تصویر تلویزیون‌های آن‌ها برای مدت زمان هفت تا ده سال تقریبا ثابت بماند. آنچه جالب است بدانید این است، که تعریف این اصطلاح استفاده معمول در سال‌های اخیر با ظهور ویدیو با تماشای بیش از حد و توسعه ویژگی‌های جالب تلویزیون هوشمند گسترش یافته است.

تلویزیون‌های QLED  چه مدت دوام می‌آورند؟
تلویزیون‌های QLED چه مدت دوام می‌آورند؟

آیا باید تلویزیون QLED بخرم؟

ادعا می‌شود تلویزیون‌های QLED سامسونگ در مورد درخشان‌ترین تصاویر ممکن دقیق‌ترین تصاویر رنگی هستند که بنابراین با انواع محتوا در انواع شرایط نوری کار می‌کنند. تا حدی این ادعاها درست است. پیشرفت‌هایی که سامسونگ در سال‌های اخیر در زمینه بهبود پنل‌های QLED ایجاد کرده است، برای برخی از تلویزیون‌های فوق‌العاده باورنکردنی مانند QLED سامسونگ Q95T سال 2020 ایجاد شده است و سامسونگ در مورد استفاده از QLED به عنوان یک کلمه سخت افزاری برتر و همچنین کیفیت تصویر درخشان منطقی عمل کرده است.

در حال حاضر QLED تصویری روشن از آنچه در آینده ارائه خواهد شد را ارائه می‌دهد. شایان ذکر است که گران‌ترین و با کیفیت ترین تلویزیون‌های QLED این روزها نیز تلویزیون‌های 8K هستند که چهار مدل 8K در سال 2020  به بازار عرضه شده است و بیشتر در سال 2021 عرضه می‌شوند.

در حالی که وضوح 8K هنوز کاملا ضروری نیست، با 8K کم یا زیاد محتوا و ارتقا زیاد در محل کار برای زیبا جلوه دادن محتوا هنوز یک فناوری چشمگیر است که در اندازه‌های بزرگ‌تر صفحه به خود اختصاص می‌یابد. اگر به دنبال یک تلویزیون 75 اینچی هستید، 8K یک حرکت هوشمندانه است

آیا باید تلویزیون QLED بخرم؟
آیا باید تلویزیون QLED بخرم؟

برای مراجعه به سایت اصلی روی لینک مربوطه مراجعه کنید.